Getty Images / Stanislav Kogiku/SOPA Images/LightRocket / Logo igrzysk olimpijskich

IO Tokio 2020. Wynalezienie szczepionki jedyną nadzieją na igrzyska? "Jeżeli się nie uda IO wydają się nierealne"

Bartłomiej Bukowski

Profesor Devi Sridhar, kierownik ds. globalnego zdrowia na uniwersytecie w Edynburgu twierdzi, że przyszłoroczne igrzyska będą mogły odbyć się jedynie wówczas, gdy wynaleziona zostanie skuteczna szczepionka przeciwko koronawirusowi.

- Słyszymy od naukowców, że to jest możliwe. Myślałam, że to zajmie rok, może półtora, ale teraz słyszymy, że może to nastąpić szybciej - powiedziała Sridhar cytowana przez BBC. 

To właśnie tempo prac nad szczepionką zdaniem profesor będzie czynnikiem decydującym o tym, czy igrzyska w Tokio odbędą się w 2021 roku. 

- Jeśli otrzymamy szczepionkę w ciągu najbliższego roku, wówczas myślę, że igrzyska są możliwe. Szczepionka będzie "game-changerem". Skuteczna, niedroga, ogólnodostępna szczepionka - podkreśliła Sridhar. 

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film
 

Według Amerykanki, w przypadku niepowodzenia prac naukowców, o igrzyskach nie ma co myśleć, a rok 2021 wcale nie jest póki co przesądzony.

- Jeżeli nie uzyskamy naukowego  przełomu, wówczas igrzyska wydają mi się bardzo nierealne. Wydaje mi się, że podjęto dobrą decyzję mówiąc: "przełożymy je o rok, a następnie dokonamy ponownej oceny" - stwierdziła.

- Myślę, że to jedyny sposób, aby poradzić sobie z sytuacją. Mieć nadzieję i wspierać społeczność naukowców, aby robili co w ich pomocy. Nauka w perspektywie długoterminowej to sposób na wyjście z tego - przekonywała profesor. 

Czytaj także:
Kadencje prezesów związków mogą zostać przedłużone o rok. Ministerstwo Sportu wprowadziło zmiany
Koronawirus w Polsce. Zniesiono zakaz wejścia do lasu. Czy można biegać?

< Przejdź na wp.pl