Getty Images / Power Sport Images / Na zdjęciu: Daniel Staniszewski

Kolarstwo torowe. 4 złote medale Daniela Staniszewskiego w mistrzostwach Polski

PZ

W dniach od 20 do 23 października w Pruszkowie rozegrano mistrzostwa Polski 2020 w kolarstwie torowym. Najwięcej złotych medali podczas tych zawodów zdobył Daniel Staniszewski.

Brązowy medalista Igrzysk Europejskich 2019 we wtorek stanął na najwyższym stopniu podium po wyścigu drużynowym na 4000 metrów. Drugiego dnia mistrzostw Polski 2020, Daniel Staniszewski triumfował w indywidualnym wyścigu na dochodzenie i finiszował jako drugi w scratchu. W czwartek wspólnie z Alanem Banaszkiem zwyciężył w madisonie. Natomiast ostatniego dnia zmagań urodzony w 1997 roku kolarz uzyskał najwięcej punktów w wieloboju.

Sześć medali (w tym trzy złote) zdobył inny kolarz grupy Mazowsze Serce Polski - Alan Banaszek. Mistrz Europy z 2017 roku obronił tytuł mistrza kraju w wyścigu punktowym. W wyścigu australijskim oraz wieloboju zajął drugie miejsce. Z kolei w scratchu znalazł się na trzeciej pozycji.

Trzy złote krążki MP 2020 wywalczył Mateusz Rudyk. Brązowy medalista mistrzostw świata i Europy z 2019 roku triumfował w rywalizacji na 250 metrów ze startu zatrzymanego, sprincie indywidualnym i drużynowym.

W zawodach kobiet najwięcej medali zdobyła Urszula Łoś. Zawodniczka z ALKS Stal Grudziądz zwyciężyła w jeździe na 250 i 500 metrów ze startu zatrzymanego oraz sprincie indywidualnym. W keirinie Łoś minęła metę jako trzecia, a w sprincie drużynowym zajęła drugą lokatę.

Po trzy razy na najwyższym stopniu podium stanęły też Daria Pikulik (scratch, madison, omnium) i Karolina Karasiewicz (4 km na dochodzenie drużynowo, 3 km indywidualnie, wyścig punktowy).

Medaliści mistrzostw Polski 2020 w kolarstwie torowym:

250 metrów ze startu zatrzymanego: 1. M. Rudyk, 2. Rafał Sarnecki, 3. Patryk Rajkowski
Sprint drużynowy: 1. Krzysztof Maksel, Rudyk, Sarnecki, Cezary Łączkowski (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), 2. Mateusz Miłek, Maciej Bielecki, Konrad Burawski, Jakub Kozicki (GK Piast Szczecin), 3. Gracjan Dąbrowski, Radosław Laskowski, Michał Rząca (ALKS Stal Intremax Huge Grudziądz)
4 kilometry na dochodzenie drużynowo: 1. Staniszewski, Al. Banaszek, Norbert Banaszek, Tobiasz Pawlak (Mazowsze Serce Polski), 2. Damian Papierski, Karol Wawrzyniak, Stanisław Aniołkowski, Szymon Krawczyk (CCC Development Team), 3. Radosław Frątczak, Igor Sęk, Mateusz Sawicki, Adam Woźniak, Łukasz Rykowski (UKS Copernicus-CCC-SMS Toruń)
4 km na dochodzenie indywidualnie: 1. Staniszewski, 2. Krawczyk, 3. Damian Sławek
Scratch: 1. Krawczyk, 2. Staniszewski, 3. Al. Banaszek
Sprint indywidualny: 1. Rudyk, 2. Rajkowski, 3. Łączkowski
Wyścig australijski: 1. Filip Prokopyszyn, 2. Al. Banaszek, 3. Sławek
Wyścig punktowy: 1. Al. Banaszek, 2. Staniszewski, 3. Pawlak
Madison: 1. Al. Banaszek / Staniszewski, 2. B. Rudyk / Sławek, 3. Krawczyk / Papierski
Keirin: 1. Maksel, 2. Rajkowski, 3. Daniel Rochna
Kilometr ze startu zatrzymanego: 1. Rajkowski, 2. Maksel, 3. Mateusz Sztrauch
Omnium: 1. Staniszewski, 2. Al. Banaszek, 3. Prokopyszyn.

Medalistki mistrzostw Polski 2020 w kolarstwie torowym:

250 metrów ze startu zatrzymanego: 1. Łoś, 2. Marlena Karwacka, 3. Nikola Seremak
4 kilometry drużynowo: 1. Karolina Karasiewicz, Patrycja Lorkowska, Karolina Kumięga, Paulina Pastuszek, Natalia Krześlak (TKK Pacific Nestle Fitness), 2. Nikol Płosaj, Karolina Lipiejko, Tamara Szalińska, Wiktoria Polak (UKS Jedynka Kórnik), 3. Wiktoria Milda, Iga Wiklińska, Julia Włodarczyk, Karolina Urban (ALKS Stal Big Star Grudziądz)
Sprint drużynowy: 1. Karwacka, Nikola Sibiak, Seremak (KK Ziemia Darłowska), 2. Łoś, Maja Tracka, Natalia Głowacka (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), 3. Natalia Wężyk, Paulina Petri, Julia Marciniak (KS Społem Łódź)
3 km na dochodzenie: 1. Karasiewicz, 2. Lorkowska, 3. Kumięga
Sprint indywidualny: 1. Łoś, 2. Karwacka, 3. Sibiak
Scratch: 1. D. Pikulik, 2. Karasiewicz, 3. Nikola Wielowska
Wyścig australijski: 1. Łucja Pietrzak, 2. Lorkowska, 3. Marta Jaskulska.
Wyścig punktowy: 1. Karasiewicz, 2. Wiktoria Pikulik, 3. Płosaj
Keirin: 1. Sibiak, 2. Paulina Petri, 3. Łoś
Madison: 1. D. Pikulik / W. Pikulik, 2. Ł. Pietrzak / N. Płosaj, 3. Karasiewicz / Lorkowska