Kolarstwo torowe. Bartosz Rudyk młodzieżowym mistrzem Europy w scratchu

Bartosz Rudyk zdobył złoty medal w scratchu podczas młodzieżowych mistrzostw Europy 2020 w kolarstwie torowym rozgrywanych we Włoszech.

PZ
Bartosz Rudyk Getty Images / Yu Chun Christopher Wong/Eurasia Sport Images / Na zdjęciu: Bartosz Rudyk
W scratchu orlicy przejechali 35 okrążeń toru we włoskiej miejscowości Fiorenzuola d'Arda. Po szesnastu minutach zmagań w wyścigu ze startu wspólnego jako pierwszy metę minął Bartosz Rudyk. Drugi finiszował Portugalczyk Iuri Leitao, a trzeci - Belg Tuur Dens.

W poniedziałek brat sprintera Mateusza Rudyka wystąpił też w madisonie. Kolarz grupy Wibatech Merx Wrocław oraz Filip Prokopyszyn uzyskali 40 punktów i zostali sklasyfikowani na trzeciej pozycji. Przed Polakami uplasowali się Rosjanie (97) oraz Szwajcarzy (58).

Ostatni, dziesiąty - punktowany podwójnie finisz w madisonie juniorek wygrały Nikola Wielowska (Klub Kolarski Ziemia Darłowska) i Zuzanna Olejniczak (Kolarski Klub Sportowy Gostyń). 10 punktów dało polskim juniorkom awans w generalnej klasyfikacji z czwartego miejsca na drugie. W sumie uzyskały 23 "oczka". Najlepsze okazały się Belgijki Marith Vanhove i Katrijn De Clercq (31).

Dla Wielowskiej to już trzeci medal młodzieżowych mistrzostw Europy 2020. W czwartek wygrała sprint drużynowy (w tej konkurencji zaprezentowały się też Natalia Nieruchalska i Joanna Błaszczak). Zawodniczka z Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska stanęła na podium również w scratchu - triumfatorka europejskiego czempionatu z 2019 roku tym razem była druga. Natomiast Zuzanna Olejniczak w czwartek zdobyła srebro w indywidualnym wyścigu na dochodzenie.

Na trzecim stopniu podium po madisonie orliczek stanęły Wiktoria Pikulik i Patrycja Lorkowska. W czwartek W. Pikulik również zdobyła brązowy medal - w wyścigu drużynowym na 4 kilometry (w polskim zespole pojechały także Karolina Kumięga, Karolina Lipiejko i Anna Sagan).

Drugie miejsce w sprincie drużynowym mężczyzn zajęli: Konrad Burawski, Maciej Fąk i Tomasz Grzesiak. Burawski znalazł się na drugiej pozycji również w sprincie indywidualnym. Natomiast w sprincie drużynowym orliczek starcie o brązowe medale wygrały Nikola Sibiak, Nikola Seremak, Paulina Petri. Z kolei w wyścigu eliminacyjnym juniorów drugi był Adam Woźniak.

Młodzieżowe mistrzostwa Europy 2020 zakończą się we wtorek.

Katarzyna Niewiadoma siódma w wyścigu ze startu wspólnego.

Czy Polak lub Polka zdobędzie we wtorek złoty medal mistrzostw Europy 2020 w kolarstwie torowym?