/ Matteo Trentin

Vuelta a Espana 2017: Matteo Trentin zwycięzcą 4. etapu, Christopher Froome liderem

Piotr Ziemka

Matteo Trentin wygrał czwarty etap 72. edycji wyścigu Vuelta a Espana. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Christopher Froome.

Czwarty etap miał 198 kilometrów i 200 metrów długości. Start nastąpił w Escaldes-Engordany. W ucieczce znalazło się pięciu zawodników: Francuzi Johan Le Bon (FDJ) i Stephane Rossetto (Cofidis), Hiszpan Diego Rubio, Australijczyk Nick Schultz (obaj z Caja Rural), a także Juan Felipe Osorio (Manzana Postobon).

Podział w gronie kolarzy jadących przed peletonem nastąpił 72 kilometry przed metą, gdy zaatakowali Rossetto i Rubio. Ci zawodnicy zajęli później dwie czołowe pozycje na górskiej premii trzeciej kategorii (wygrał Rossetto) i lotnym finiszu (pierwszy był Rubio).

20 kilometrów przed metą upadł Wilco Kelderman. Holender zdołał wrócić do peletonu, dzięki pomocy kolegów z zespołu Sunweb. Dwóch uciekinierów doścignięto, gdy do końca etapu pozostawało 8 km. Tuż przed strefą ochronną w kraksie ucierpieli między innymi Jelle Wallays i Domenico Pozzovivo.

Na finiszu najlepszy okazał się Matteo Trentin. Włoch z grupy Quick-Step zwyciężał już w Tour de France i Giro d'Italia. Tym razem wygrał etap kolejnego wielkiego, trzytygodniowego touru. Jako drugi metę w Tarragonie minął Juan Lobato. Trzy następne pozycje zajęli Belgowie.

W czołowej setce został sklasyfikowany jeden Polak - Tomasz Marczyński, który uplasował się na 21. miejscu. 120. był Paweł Poljański, 155. Przemysław Niemiec, a 156. Rafał Majka