TBLK: Artego królem po rundzie zasadniczej! Sensacja pod Wawelem!

Krzysztof Kaczmarczyk

Artego Bydgoszcz sprawiło wielką niespodziankę na koniec rundy zasadniczej i pokonało w Krakowie Wisłę Can-Pack! Dla mistrzyń Polski była to pierwsza porażka w tym sezonie we własnej hali, która kosztowała je utratę fotelu lidera przed play-off!

Początek spotkania w Krakowie nie zapowiadał niespodzianki. Podopieczne Jose Ignacio Hernandeza prowadziły 15:2 i wydawało się, że mają wszystko pod kontrolą. Z biegiem czasu jednak Artego przebudziło się i zaczęło odrabiać straty, a już na przerwę schodziło przy stanie 30:30.

Ogromna w tym zasługa znakomitej defensywy bydgoszczanek. Szczególne słowa uznania należą się Maurita Reid, która perfekcyjnie walczyła z Yvonne Turner.

Po przerwie trwała wyrównana walka, ale tylko do początku czwartej kwarty. Wtedy inicjatywa zaczęła przechodzić powoli na stronę przyjezdnych. Artego najpierw zbudowało sobie przewagę 5-7 punktów, a kluczową dla losów meczu okazała się 36 minuta.

Przy wyniku 66:59 piłkę zgubiła Turner, Magdalena Ziętara niesportowo faulowała Reid. Jedna z liderek Artego wykorzystała dwa rzuty wolne, trójką poprawiła Julie McBride i jasne stało się, że mistrzynie Polski nie mają większych szansa na sukces.

Ostatecznie wicemistrzynie Polski wygrały na terenie aktualnego mistrza 77:62 i do rundy play-off przystąpi z pierwszej lokaty!

O wygranej Artego w dużej mierze zadecydowała walka pod atakowaną tablicą. Bydgoszczanki zanotowały aż 13 zbiórek w ataku, które zamieniły na 16 punktów. Pod koszami brylowała Amisha Carter. Amerykanka nie tylko zebrała 14 piłek, ale była również najskuteczniejszą koszykarką meczu.

McBride do 17 punktów dołożyła 9 asyst, z kolei Reid 13 oczek poparła 7 przechwytami.

Wisła Can-Pack Kraków - Artego Bydgoszcz 62:77 (21:13, 9:17, 19:16, 13:31)

Wisła Can-Pack: Stallworth 18, Ziętara 15, Turner 12, Misiuk 6, Żurowska-Cegielska 6, Ouvina 5, Szott-Hejmej 0.

Artego: Carter 20 (14 zb), Morris 17, McBride 16, Reid 13, Koc 6, Pawlak 5.