WP SportoweFakty / Jacek Wojciechowski / Koszykówka / zdjęcie ilustracyjne

Mistrzowie Polski znów zaskoczyli! Planowe wygrane Kotwicy i AGH

Dawid Siemieniecki

Kotwica 50 Kołobrzeg, AGH Kraków oraz Asseco II Gdynia uzupełnili stawkę półfinalistów drugiej ligi koszykarzy. Awans ostatniej ekipy może być sporym zaskoczeniem.

Mistrzowie kraju do lat 20 nie byli faworytem meczu w Łowiczu. Wprawdzie wygrali tam w pierwszym pojedynku serii z Księżakiem, jednak tydzień później wyraźnie lepszy był już rywal. Wydawało się zatem, że kilka dni później Arkadiusz Kobus wraz z kolegami wykorzysta już atut własnego parkietu. Nic takiego nie miało jednak miejsca, bowiem nie pozwoliła na to zespołowa gra Asseco. W decydującej kwarcie punktowali wszyscy kluczowi zawodnicy, a w dodatku, od stanu 65:59, gdynianie popisali się serią 13:0 w zaledwie dwie i pół minuty! Jak się później okazało, był to kluczowy moment całego spotkania. Poniżej pomeczowa radość młodych graczy z Gdyni.

Zdecydowanie mniej emocji było w Kołobrzegu. Tam zespół Kotwicy co prawda źle rozpoczął starcie z Górnikiem Wałbrzych, przegrywając pierwszą kwartę 15:20. Później było już jedynie lepiej. Dwie środkowe odsłony kołobrzeżanie wygrali aż 57:27, wobec czego ostatnie 10 minut pojedynku było już w zasadzie jedynie formalnością. Niezłe zawody rozegrali podkoszowi Górnika - Marcin Wróbel i Paweł Bochenkiewicz. Obaj zanotowali double double w postaci odpowiednio 13 punktów i 14 zbiórek oraz 12 "oczek" i także 14 zebranych piłek. Zawiódł z kolei Rafał Niesobski, który spudłował wszystkie 8 rzutów dystansowych.

W Krakowie zespół AZS UMCS Lublin walczył dzielnie, ale osłabiony brakiem Rafała Króla, który nie mógł zagrać w tym spotkaniu z powodu pracy zawodowej, nie był w stanie przez całe 40 minut przeciwstawiać się gospodarzom. Tych do wygranej poprowadził Tomasz Zych. Rozgrywający krakowskiej ekipy nie był wcale daleki od tego, aby zanotować triple-double, gdyż do 19 punktów dołożył 8 zbiórek i 7 asyst. Zespół AGH zagrał na słabej skuteczności w rzutach za dwa punkty, ale za to lepiej szło mu z dystansu (12/30 - 40%), co było jednym z głównych czynników 14-punktowego zwycięstwa.

Półfinały:

Jamalex Polonia 1912 Leszno - Asseco II Gdynia
Kotwica 50 Kołobrzeg - AGH Kraków

Wyniki decydujących spotkań ćwierćfinałowych:

Kotwica 50 Kołobrzeg - Górnik Trans.eu Wałbrzych 84:61 (15:20, 29:11, 28:16, 12:14)
Stan rywalizacji do dwóch zwycięstw: 2-1 dla Kotwicy

AGH Kraków - AZS UMCS Lublin 71:57 (19:12, 23:24, 10:10, 19:11)
Stan rywalizacji do dwóch zwycięstw: 2-1 dla AGH

Księżak Łowicz - Asseco II Gdynia 77:84 (23:25, 16:19, 24:15, 14:25)
Stan rywalizacji do dwóch zwycięstw: 2-1 dla Asseco