/ Polska ma kolejną reprezentację młodzieżową w Dywizji A

ME U-16: niepokonane Polki awansowały do półfinału!

Krzysztof Kaczmarczyk

Cztery zwycięstwa Polek w fazie grupowej i pewna wygrana w ćwierćfinale mistrzostw Europy - tak przedstawia się bilans naszych młodych koszykarek. W piątek pokonały Irlandię, dzięki czemu zapewniły sobie awans do półfinału.

Spotkanie od pierwszych minut było bardzo wyrównane. Polki dopiero na początku drugiej kwarty zdołały wypracować sobie dwucyfrową przewagę, gdy objęły prowadzenie 31:20. Wszystko to dzięki udanym pierwszym minutom tej części gry i serii 12:2.

Irlandki jednak od tego czasu zaczęły pogoń za wynikiem. Swego dopięły na osiem minut przed końcem meczu, kiedy na tablicy wyników było 46:46.

Wtedy jednak przebudziły się Biało-Czerwone. Dwukrotnie zza łuku celnie przymierzyła Anna Makurat, a jej koleżanki znakomicie zawalczyły pod atakowaną tablicą. To właśnie zbiórka w ataku i skuteczna dobitka Liliany Banaszak na 50 sekund przed końcem okazały się kluczowe dla ostatecznej wygranej 60:53.

Najskuteczniejszą koszykarką w naszej reprezentacji okazała się Martyna Leszczyńska, na koncie której pojawiło się 15 punktów.

W sobotnim półfinałowym meczu rywalkami Biało-Czerwonych będą Holenderki, które w swoim ćwierćfinale rozgromiły koleżanki z Luksemburga 89:45.

Przypomnijmy, że awans do Dywizji A uzyskają trzy najlepsze reprezentacje turnieju w Oradei.

Polska - Irlandia 60:53 (15:14, 16:13, 15:15, 14:11)

Punkty dla Polski: Martyna Leszczyńska 15, Aleksandra Ziemborska 11, Anna Makurat 8, Natalia Popiół 8, Weronika Hipp 7, Liliana Banaszak 7 (10 zb), Olga Trzeciak 2, Aleksandra Wojtala 2, Anna Winkowska 0, Karina Gzinka 0, Zuzanna Kulińska 0, Aleksandra Iwaniuk 0.