Liga Adriatycka: Jeszcze nie wszystko wiadomo - podsumowanie 24. kolejki

Jacek Konsek

W tej kolejce Ligi Adriatyckiej zgodnie wygrywali faworyci, w związku czym nie wszystkie karty zostały jeszcze odkryte. Pewne jest to, że na szczycie do końca sezonu zasadniczego pozostanie Partizan Belgrad, który pokonał w sobotę Olimpiję Lublana. Przeżywający ciężki kryzys KK Zadar zakończy zmagania na drugiej pozycji, reszta pozostaje sprawą jak najbardziej otwartą.

Fatalna dyspozycja KK Zadar trwa nadal. Wicemistrz Chorwacji przegrał kolejny mecz i to znów z zespołem zdecydowanie niżej notowanym. Wojwodina Nowy Sad zawdzięcza zwycięstwo wspaniałej postawie w czwartej kwarcie, którą to wygrali różnicą aż 17 punktów (27:10). Najjaśniejszą postacią Tulipanów był tego wieczora center Vladimir Golubović, który na swoim koncie zapisał 20 punktów i 14 zbiórek. Dzięki tej wygranej koszykarze z północy Serbii wciąż liczą się w walce o awans do rozgrywek play off. Na dwie kolejki przed zakończeniem rundy zasadniczej podopieczni Ivicy Mavrenskiego mają na swoim koncie 36 punktów i są tuż za plecami Cibony Zagrzeb i Budućnosti Podgorica. Z kolei KK Zadar mimo pasma porażek na pewno przystąpi do play off z drugiego miejsca.

Jak najlepsze miejsce przed play off chce zająć FMP Železnik, który wygrał już 6 spotkanie z rzędu. Pantery miały tym razem ułatwione zadanie, bowiem Cibona Zagrzeb przyjechała do Belgradu w mocno okrojonym składzie. W ich szeregach zabrakło między innymi doświadczonego rozgrywającego Damira Mulaomerovicia czy tegorocznego lidera Sama Hoskina. Mimo tego goście prowadzili do przerwy różnicą 10 punktów ? 49:39. Po zmianie stron kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie przejęli jednak miejscowi, którzy świetnie spisali się w trzeciej kwarcie. Ich przewaga z tej części gry w zupełności wystarczyła do odniesienia zwycięstwa i umocnienia się na 5 miejscu w tabeli. Najlepszym graczem wśród zwycięzców był Nemanja Protić, zdobywca 13 punktów i 7 asyst.

W najciekawszym sobotnim starciu Partizan Belgrad zwyciężył niepokonaną od 4 tygodni Olimpiję Lublana. Spotkanie lepiej rozpoczęli goście, którzy wyszli na prowadzenie 17:11, lecz nie trwało to długo. Już w kolejnej odsłonie do remisu doprowadzili czarno-biali a do szatni schodzili już z 7-punktowym zapasem. Po przerwie rozpoczęli od runu 10:0, dzięki czemu losy meczu zostały przesądzone. 20 punktów dla mistrza Serbii uzbierał Nikola Peković. Dzięki tej wygranej Serbowie na pewno już zakończą sezon zasadniczy na 1 miejscu w tabeli. Olimpija jest obecnie 4 i musi mocno się pilnować, aby nie spaść jeszcze kilka stopni niżej przed rozpoczęciem fazy play off.