Materiały prasowe / Tadeusz Surma / Na zdjęciu: zespół Spójni Stargard

I liga: wysokie zwycięstwa Spójni i Polfarmexu. Sokół nie zwalnia tempa

Patryk Neumann

W 10. kolejce I ligi świetną serię podtrzymali koszykarze Spójni Stargard i Polfarmexu Kutno. Nie odstaje również Sokół Łańcut, który po emocjonującym meczu pokonał GKS Tychy 81:74.

Polfarmex Kutno Pokonał Energę Kotwicę Kołobrzeg 100:84. Goście zagrali bez kontuzjowanego Adriana Sulińskiego. Gospodarze oddali aż 84 rzuty z gry a trafili 38 prób. Pokazali, więc zupełnie inne, ofensywne oblicze. Wcześniej w tym sezonie słynęli z żelaznej defensywy. Po 21 punktów zdobyli Arkadiusz Kobus oraz dla przyjezdnych Paweł Dzierżak.

Efektownie zwyciężyła również Spójnia Stargard, która od początku zdominowała Noteć Inowrocław. Do "setki" jednak trochę zabrakło (94:71). Trenerzy Krzysztof Koziorowicz i Marcin Grocki sporo eksperymentowali, bo szybko stało się jasne, że wyżej notowany zespół odniesie dziewiąte zwycięstwo z rzędu. Na wyróżnienie zasłużył Łukasz Paul z Noteci - 28 punktów i 10 zbiórek. Podkoszowy na parkiecie spędził 35 minut, choć od końcówki drugiej kwarty grał z czterema przewinieniami.

Bardzo wyrównany był mecz w Łańcucie. Sokół musiał odrabiać straty, ale ostatecznie pokonał GKS Tychy. Gospodarze nie byli jednak pewni zwycięstwa do ostatniej minuty. Rafał Kulikowski do 15 punktów dołożył 13 zbiórek a Marek Zywert rzucił 22 "oczka". Kamil Zywert rozdał, natomiast 10 asyst.

W czołówce pozostaje również Jamalex Polonia 1912 Leszno, która w ciekawie zapowiadającym się spotkaniu pokonała R8 Basket AZS Politechnikę Kraków 79:68. Dla gospodarzy 27 punktów zdobył Kamil Chanas.

Kilka minut na przełomie trzeciej i czwartej kwarty zadecydowało o porażce KK Warszawa z Siarką Tarnobrzeg (72:91). Goście wypracowali 15 punktów przewagi. Wcześniej pierwszy sobotni pojedynek był wyrównany, bo beniaminek grał na wysokiej skuteczności. Problemy z celnością miał spadkowicz z PLK, który oddał aż o 21 rzutów więcej od rywali. To efekt przewagi w zbiórkach oraz 21 strat popełnionych przez koszykarzy ze stolicy. Gości do zwycięstwa poprowadzili Szymon Długosz, Jakub Stanios oraz Jakub Zalewski, który skończył zawody z double-double - 14 punktów i 11 asyst.

Przełamanie Pogoni Prudnik, która pokonała w Kłodzku Zetkamę Doral Nysa 70:62. Gości do zwycięstwa poprowadził zdobywca 20 punktów, Tomasz Prostak. Śląsk Wrocław pewnie odprawił, natomiast SKK Siedlce (84:63). Aleksander Dziewa skończył sobotni mecz z double-double - 23 punkty i 11 zbiórek.

Wyniki sobotnich spotkań 10. kolejki I ligi:

KK Warszawa - Siarka Tarnobrzeg 72:91 (28:27, 16:21, 13:20, 15:23)

KK: Wojtyński 18, Hybiak 16, Koźluk 12, Motel 10, Çalişkan 6, Rudko 6, Sarnacki 2, Zapert 2, Dziatczuk 0, Jaremkiewicz 0, Pietkiewicz 0.

Siarka: Długosz 18, Stanios 17, Zalewski 14, Niedźwiedzki 10, Pabianek 10, Sewioł 7, Gazarkiewicz 6, Nowicki 5, Czyżnielewski 4.

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Pogoń Prudnik 62:70 (10:19, 26:20, 14:20, 12:11)

Zetkama Doral Nysa: Wojciechowski 15, Kulon 11, Rutkowski 11, Jodłowski 8, Sanny 8, Muskała 4, Kasiński 3, Lipiński 2, Kliniewski 0.

Pogoń: Prostak 20, Bogdanowicz 13, Krajniewski 11, Wielechowski 11, Krawiec 4, Zieliński 4, Filipiak 3, Czyżewski 2, Garwol 2, Strzelecki 0.

Sokół Łańcut - GKS Tychy 81:74 (19:24, 20:16, 20:16, 22:18)

Sokół: Marek Zywert 22, Kulikowski 15, Klima 14, Karolak 10, Kamil Zywert 10, Włodarczyk 7, Warszawski 2, Parszewski 1.

GKS: Deja 16, Małgorzaciak 16, Kowalewski 15, Jankowski 8, Kulon 6, Hałas 4, Majka 3, Nowerski 3, Szymczak 3.

Polfarmex Kutno - Energa Kotwica Kołobrzeg 100:84 (28:16, 23:24, 27:22, 22:22)

Polfarmex: Kobus 21, Zębski 16, Wojdyła 14, Pawlak 13, Janiak 9, Adamczewski 8, Marek 7, Sobczak 6, Szwed 6, Antczak 0, Ćwirko-Godycki 0, Tradecki 0.

Energa Kotwica: Dzierżak 21, Pawłowski 17, Neumann 10, Przyborowski 10, Grujić 7, Ryżek 6, Paweł Bodych 5, Łukasz Bodych 5, Dobriański 3.

Spójnia Stargard - KSK Noteć Inowrocław 94:71 (27:12, 24:15, 22:21, 21:23)

Spójnia: Pabian 22, Pytyś 17, Dymała 15, Czujkowski 14, Fraś 14, Bręk 10, Koziorowicz 2, Berdzik 0, Hoszczaruk 0, Pryć 0, Raczyński 0.

Noteć: Paul 28, Małecki 16, Krawczyk 8, Michalski 7, Marciniak 5, Rosiński 3, Maciejewski 2, Sroczyński 2, Rzosiński 0, Szczepanik 0.

Jamalex Polonia 1912 Leszno - R8 Basket AZS Politechnika Kraków 79:68 (20:21, 20:15, 19:12, 20:20)

Jamalex Polonia: Chanas 27, Sirijatowicz 14, Trubacz 11, Kobel 7, Sanny 5, Wrona 5, Kaczmarzyk 4, Milczyński 4, Rostalski 2.

R8 Basket: Hicks 18, Pełka 14, Kwiatkowski 7, Nowakowski 7, Aleksander Załucki 7, Hlebowicki 5, Malczyk 4, Renkiel 4, Jakub Załucki 2.

WKS Śląsk Wrocław - SKK Siedlce 84:63 (26:21, 18:16, 26:15, 14:11)

Śląsk: Dziewa 23, Mroczek-Truskowski 15, Krakowczyk 11, Grzeliński 9, Pławucki 8, Musiał 7, Żeleźniak 7, Bluma 2, Michałek 2, Jakubiak 0.

SKK: Sobiło 16, Wróbel 13, Czosnowski 12, Król 10, Lewandowski 3, Kołodziński 2, Migała 2, Rajewicz 2, Weres 2, Nędzi 1, Obarek 0, Stefanik 0.