Getty Images / Na zdjęciu: Luka Doncić

NBA. Luka Doncić z 21. triple-double! Kontuzja Embiida i porażka 76ers

Patryk Pankowiak

Dallas Mavericks zachowali zimną krew i w derbach Teksasu znów pokonali San Antonio Spurs. Philadelphia 76ers szybko straciła Joela Embiida i finalnie nie poradziła sobie z Cleveland Cavaliers.

Luka Doncić ma dopiero 20 lat, a już zdążył skompletować 21. triple-double (13 w tym sezonie) - tyle samo, co słynny Jason Kidd. Wyrównał tym samym rekord klubu. Słoweniec zdobył 26 punktów, 10 zbiórek i 14 asyst, a Dallas Mavericks pokonali San Antonio Spurs trzeci raz w trzecim bezpośrednim starciu, tym razem po zaciętym meczu 109:103.

Jeszcze cztery minuty przed końcem był remis po 96, ale wtedy podopieczni Ricka Carlisle'a odpowiedzieli zrywem 12-0 i pokazali wyższość nad rywalami. Kristaps Porzingis rzucił wówczas sześć punktów z rzędu, celny rzut zza łuku dodał Seth Curry, aż w końcu z dystansu przymierzył również Luka Doncić (108:96).

Kristaps Porzingis w niespełna 30 minut uzbierał 28 "oczek" i zebrał 12 piłek, a Mavericks odnieśli drugi z rzędu, a 36. triumf w sezonie. DeMar DeRozan dwoił się i troił, ale nawet jego 27 punktów, osiem zbiórek i dziewięć asyst nie wystarczyło. Lider Spurs trafił 9 na 15 oddanych rzutów z gry i wszystkie dziewięć wolnych. Każda porażka będzie oddalać San Antonio od strefy play off, jak na razie bilans 24-33 plasuje ich na 12. miejscu w Konferencji Zachodniej.

Russell Westbrook (33) i James Harden (30) zdobyli wspólnie 63 punkty, a Houston Rockets bez większych problemów uporali się z Memphis Grizzlies. Gospodarze z Teksasu prowadzili do przerwy 73:47, aby następnie doprowadzić także do stanu 92:63. Finalnie Rockets pokonali rywali 140:112 i zanotowali piąty sukces z rzędu.

Joel Embiid spędził na parkiecie tylko osiem minut, Ben Simmons pauzował, a osłabiona Philadelphia 76ers w środę nie dotrzymała kroku Cleveland Cavaliers. Gospodarze skorzystali z okazji i już po pierwszej kwarcie wypracowali sobie 11 punktów zaliczki (28:17), aby następnie kontrolować wydarzenia na parkiecie i ostatecznie zwyciężyć 108:94.

Kameruńczyk doznał urazu podczas próby wypracowania sobie podkoszowej pozycji. Embiid z grymasem bólu na twarzy wykonał rzut wolny, po czym udał się do szatni. Co prawda wrócił na ławkę rezerwowych, ale nie był w stanie kontynuować gry. Podejrzewa się, że środkowy doznał zwichnięcia lewego barku.

Collin Sexton zdobył 28 punktów, ponadto Tristan Thompson miał 13 zbiórek, a Larry Nance Jr. 15. Cavaliers zanotowali 49 zbiórek przy tylko 32 rywali. Dla 76ers pod nieobecność liderów 20 "oczek" wywalczył Shake Milton, drużyna z Filadelfii doznała 23. porażki w sezonie zasadniczym.

Miami Heat na trzy i pół minuty przed końcem spotkania prowadzili u siebie z Timberwolves 123:112. Ale Minnesota się nie poddała. Goście zanotowali niesamowity finisz i po punktach Jordana McLaughlina doprowadzili do wyniku 127:126.

Jimmy Butler miał niespełna dziewięć sekund, aby odmienić losy spotkania, ale lider Miami Heat wszedł pod kosz, gdzie czekało na niego trzech zawodników Timberwolves. Skrzydłowy został zablokowany, a podopieczni Ryana Saundersa zwyciężyli 129:126.

D'Angelo Russell rzucił 27 punktów, trafiając siedem razy z dystansu. Malik Beasley dodał 21 "oczek". - Wiele się u nas pozmieniało. To wspaniała grupa ludzi, która nigdy się nie poddaje i zawsze brnie do przodu - komplementował swoich podopiecznych Saunders (za ESPN).

Dla Heat 24 punkty rzucił Kendrick Nunn, a 22 Edrice Adebayo. Drużyna z Florydy popełniła jednak aż 21 strat. - Nie wiemy, co się stało. To jest moment, w którym powinniśmy wygrywać. Play offy są tuż za rogiem - zaznaczał w rozmowie z dziennikarzami Goran Dragić