Ligue 1: Ważne zwycięstwo Olympique Marsylia, gol Jelenia w meczu z FC Lorient

Piotr Robaczyński

Olympique Marsylia zagrał słabo, ale po zwycięstwie z US Boulogne jest coraz bliżej mistrzowskiego tytułu. 2. pozycję w tabeli Ligue 1 utrzymało Auxerre, jedną z bramek w meczu z FC Lorient strzelił Ireneusz Jeleń, a w wyjściowej jedenastce na boisko wyszedł także Dariusz Dudka.

Kolejny krok na drodze do wywalczenia mistrzowskiego tytułu postawili piłkarze Olympique Marsylia. Podopieczni Didiera Deschampsa skromnie pokonali na wyjeździe US Boulogne 2:1. Prowadzenie w 44. minucie zapewnił im Mathieu Valbuena, ale w 82. minucie beniaminek doprowadził do wyrównania. Tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego rzut karny podyktowany po faulu na Brandao wykorzystał Taye Taiwo. Dzięki temu OM utrzymał bezpieczną, 5-punktową przewagę nad wiceliderem. Marsylczycy tym razem nie zachwycili, ale na pięć kolejek przed końcem rozgrywek są na dobrej drodze do zwieńczenia sezonu wspaniałym sukcesem.

Dziesiąty ligowy mecz z rzędu bez porażki zanotowali zawodnicy Auxerre. Do tej pory nigdy nie przegrali na własnym stadionie z FC Lorient i tym razem także odnieśli ważne zwycięstwo. W 35. minucie objęli prowadzenie po golu Dennisa Oliecha, chwilę później na 2:0 podwyższył Ireneusz Jeleń (jedenaste trafienie reprezentanta Polski w tym sezonie) i cenne trzy punkty były niezwykle blisko. Po przerwie na listę strzelców wpisał się jeszcze Valter Birsa, a w 57. minucie po faulu na Danielu Niculae drugą żółtą kartką ukarany został obrońca Lorient Jeremy Morel. Rozbita drużyna gości nie zdołała już odwrócić losów spotkania, ostatecznie AJA wygrało 4:1. Lorient kończyło mecz w dziewiątkę, z boiska został wyrzucony jeszcze bramkarz Fabien Audard. Zarówno Jeleń, jak i Dariusz Dudka przebywali na boisku przez 90 minut.

Szansę na uniknięcie degradacji ma jeszcze Le Mans. W sobotę podopieczni Arnauda Cormiera szczęśliwie wygrali na wyjeździe z Valenciennes. Decydujący o losach spotkania gol padł w piątej minucie doliczonego czasu gry. Zespół ten wciąż znajduje się jednak w trudnej sytuacji. Obecnie traci do 17. St Etienne aż 7 punktów, a ma przed sobą jeszcze m.in. trudne spotkania z Olympique Lyon, Lille OSC i AS Monaco.