Puchar Azji: Porażka obrońcy tytułu

Szymon Mierzyński

Triumfator Pucharu Azji 2007 pokonany. Irak przegrał z Iranem 1:2 i już na początku turnieju znacznie skomplikował sobie sytuację. W drugim wtorkowym meczu odnotowano bezbramkowy remis. Korea Północna podzieliła się punktami ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

W starciu Korei Płn. z ZEA pierwsza połowa była zdecydowanie ciekawsza od drugiej. Już w 8. minucie wymarzoną okazję na gola miał Yong-Jo Hong. Egzekwował on rzut karny podyktowany za faul Hamdana Al Kamaliego na Tae-Se Jongu, ale... trafił w poprzeczkę. Koreańczycy zmarnowali jedenastkę i na tym w zasadzie zakończyły się ich ofensywne popisy w tym meczu.

Później znakomite sytuacje wypracowała ekipa Srecko Kataneca. W 31. minucie do podania z głębi pola doszedł Ismail Matar, lecz minimalnie chybił z 15 metrów. W doliczonym czasie pierwszej połowy podobną szansę spartaczył jeszcze Yousef Jaber.

Po zmianie stron widowisko nie było zbyt ciekawe. Oba zespoły grały asekuracyjnie i nie podejmowały ryzyka. Ostatnie słowo mogło jednak należeć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W 89. minucie świetny strzał głową oddał Saeed Al Kathiri, ale fantastyczną paradą popisał się Myong-Guk Ri, ratując remis dla swojej drużyny.

Drugie wtorkowe spotkanie dostarczyło zdecydowanie więcej emocji i zakończyło się niespodziewanym zwycięstwem Iranu. Ekipa Afshina Ghotbiego pokonała broniący tytułu Irak 2:1. Do przerwy na tablicy wyników był remis, a decydująca bramka padła dopiero w 84. minucie. Na listę strzelców wpisał się Iman Mobali, lecz w znacznym stopniu pomógł mu Mohammed Kassid. Iracki golkiper nie zdołał złapać piłki po niezbyt mocnym dośrodkowaniu z rzutu wolnego i zaliczył komiczną interwencję. Usiadł na murawie, a futbolówka... przeleciała pod jego rękami.

We wtorek zakończyła się 1. kolejka fazy grupowej. Puchar Azji nie zwalnia jednak tempa i już w środę następne spotkania czekają zespoły występujące w grupie A. Uzbekistan zmierzy się z Kuwejtem, natomiast gospodarz imprezy - Katar - zagra z Chinami.

Korea Północna - Zjednoczone Emiraty Arabskie 0:0

W 8. minucie Yong-Jo Hong (Korea Północna) nie wykorzystał rzutu karnego (trafił w poprzeczkę).

Korea Północna: Myong-Guk Ri - Jong-Hyok Cha, Nam-Chol Pak, Kwang-Chon Ri, Kwang-Ik Jon, Kuk Jin Kim, Yong-Hak An, Yong-Gi Ryang, Nam Chol Pak (79' Myong Ho Coe), Yong-Jo Hong (49' Chol-Hyok An), Tae-Se Jong (83' Chol-Min Pak).

Zjednoczone Emiraty Arabskie: Majed Nasser - Khalid Sebil, Hamdan Al Kamali, Walid Abbas, Yousef Jaber, Amer Abdulrahman, Subait Khater, Ali Al Wehaibi (90' Mohamed Al Shehhi), Ismail Matar (90' Omar Abdulrahman), Ismail Al Hammadi, Ahmad Khalil (77' Saeed Al Kathiri).

Żółte kartki: Jong-Hyok Cha, Nam-Chol Pak (Korea Północna) oraz Hamdan Al Kamali (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Sędzia: Subkhiddin Mohd Salleh (Malezja).

Widzów: 3639.

Irak - Iran 1:2 (1:1)
1:0 - Younus Mahmood 13'
1:1 - Gholam Reza Rezaei 42'
1:2 - Iman Mobali 84'

Irak: Mohammed Kassid - Salam Shaker (46' Ahmed Ibrahim), Samal Saeed, Ali Erhaima, Mahdi Kareem, Qusay Muneer (89' Mustafa Kareem), Nashat Akram, Ala'a Abdulzehra, Hawar Mohammed, Imad Mohammed (82' Samer Saeed), Younus Mahmood.

Iran: Mahdi Rahmati - Mohammad Nosrati, Hadi Aghili, Jalal Hosseini, Ehsan Haji Safi, Gholam Reza Rezaei, Javad Nekounam, Anderanik Teymourian, Iman Mobali (87' Pejman Nouri), Mohammad Gholami (84' Karim Ansari Fard), Masoud Shojaei (69' Mohammad Reza Khalatbari).