El. ME 2012: Mutu bohaterem Rumunii, Turcja pokonała Austrię

Adam Kiołbasa

Reprezentacja Rumunii długo się męczyła z Luksemburgiem, ale głównie dzięki świetnej dyspozycji Adriana Mutu zdołała wygrać to spotkanie. Turcja planowo ograła Austrię, natomiast Szwecja okazała się lepsza niż Mołdawia.

Planowe zwycięstwo odnieśli Czesi, którzy pokonali 2:0 Liechtenstein, dzięki czemu awansowali na drugie miejsce w grupie I. O sukcesie naszych południowych sąsiadów zadecydowały bramki Milana Barosa oraz Kadleca.

Szwedzi udowodnili, że mają zamiar jeszcze powalczyć o bezpośredni awans do ME 2012 i planowo pokonali Mołdawię 2:1. Zwycięstwo drużyny Trzech Koron mogło być bardziej okazałe, ale Zlatan Ibrahimović nie wykorzystał rzutu karnego.

Nie zawiódł Izrael, który z reguły na własnym terenie jest groźny i tym razem okazał się lepszy od Gruzji, która w poprzedniej kolejce sensacyjnie pokonała Chorwację. O sukcesie gospodarzy zadecydowało trafienie Ben Haima.

Podopieczni Guusa Hiddinka wygrali z Austriakami i tym samym awansowali na drugie miejsce w zestawieniu A. O sukcesie Turków zadecydowały gole Turana oraz Gonula. W końcówce rozmiary porażki gości mógł zmniejszyć Maierhofer, tyle że nie wykorzystał jedenastki.

Rumunia dość długo męczyła się z Luksemburgiem i po 22. minutach sensacyjnie przegrywała za sprawą Gersona. Po chwili jednak do wyrównania zdołał doprowadzić Adrian Mutu, tyle tylko, że do przerwy gospodarze byli zmuszeni zadowolić się remisem. Miejscowi dopiero po zmianie stron rozstrzygnęli losy pojedynku na swoją korzyść. Najpierw dał im prowadzenie rozgrywający dobre zawody Mutu, a wynik pojedynku na 3:1 ustalił Zicu.

Grupa A:

Turcja - Austria 2:0 (1:0)
1:0 - Turan 28'
2:0 - Gonul 77'
Inne wydarzenia: Maierhofer (Austria) w 85. minucie nie wykorzystał rzutu karnego.

2:1 - Frunza 90'
Inne wydarzenia: Zlatan Ibrahimović (Szwecja) w 43. minucie nie wykorzystał rzutu karnego.