PAP/EPA / PAP/EPA/OLIVER WEIKEN

Do trzech razy sztuka? Nie dla Atletico Madryt! Puchar Europy znów był na wyciągnięcie reki

Konrad Kostorz

Atletico Madryt nie zostało 23. klubem, który sięgnął po Puchar Europy. Zespół ze stolicy Hiszpanii wystąpił w trzecim finale i znów musiał uznać wyższość rywala.

Los Rojiblancos w 1974 roku w pojedynku o najcenniejsze klubowe trofeum na Starym Kontynencie zmierzyli się z Bayernem Monachium. W 114. minucie Luis Aragones dał Atletico Madryt prowadzenie, ale w ostatnich sekundach dogrywki dla Niemców zdołał wyrównać Hans-Georg Schwarzenbeck (1:1).

Sekundy dzieliły Hiszpanów od triumfu, tymczasem w powtórzonym meczu (wówczas nie rozgrywano jeszcze serii rzutów karnych) nie mieli już nic do powiedzenia i ulegli Bawarczykom aż 0:4.

Po 40 latach Atletico wróciło do finału. Mierzyło się w derbach z Realem i od 36. minuty prowadziło po trafieniu Diego Godina. Kiedy gracze już zaczynali szykować się do fety i podnoszenia trofeum, Thibaut Courtois skapitulował po strzale Sergio Ramosa (90+3'). W dogrywce "Atleti" opadli z sił i ostatecznie Real wygrał aż 4:1.

Do trzech razy? Nie w przypadku Atletico. W trzecim finale ekipa Diego Simeone po 120 minutach remisowała 1:1 z Realem, by następnie przegrać w serii rzutów karnych. Królewscy byli bezbłędni, za to Juanfran oddał strzał w słupek. Piłkarze z Vicente Calderon znów muszą obejść się smakiem.