PAP / PAP/Andrzej Grygiel

Ruch - Piast: dwie minuty "zabiły" Ruch. Chorzowianie nad przepaścią

Michał Piegza

Piast w krótkim czasie zdobył w Chorzowie w meczu z Ruchem dwa gole, a w końcówce dołożył trzeciego i zwyciężył 3:0. Sytuacja chorzowian w Lotto Ekstraklasie jest dramatyczna. Piast zrobił duży krok w kierunku utrzymania.

Po klęsce we Wrocławiu Krzysztof Warzycha dokonał zmian w składzie Niebieskich. Na ławce znaleźli się Łukasz Surma, Michał Helik i Miłosz Przybecki.

Przegrany w meczu znacznie komplikował sobie i tak trudną już sytuację w Lotto Ekstraklasie. Pierwsza połowa nie mogła porwać kibiców. Sporo było kalkulacji, zespoły zagęszczały środek pola. Stąd też kibice obserwowali niewiele spięć podbramkowych. Częściej przy piłce byli goście. Chorzowianie szans upatrywali w kontrach i szybkim Łukaszu Monecie.

Trybuny przy Cichej poderwały się w 28. minucie kiedy z dystansu płasko uderzył Miłosz Trojak. Jakub Szmatuła pewnie interweniował. Po drugiej stronie oszukać obronę Ruchu starał się były gracz Niebieskich Maciej Jankowski. Właśnie po sytuacyjnym trąceniu piłki przez "Jankesa" w 41. minucie musiał interweniować Libor Hdrlicka.

Po zmianie stron obraz gry nie ulegał zmianie. Niewiele było spięć podbramkowych. Piast mógł trafić w 67. minucie, ale rezerwowy Denis Gojko trafił w boczną siatkę. Ruch odpowiedział minimalnie niecelnym strzałem z rzutu wolnego Łukasza Monety.

Gdy wydawało się, że gospodarze uzyskują przewagę, gola zdobył Piast. Akcja rezerwowych, Patrik Mraz z lewej strony dogrywał, a Gojko naciskał Pawła Oleksego, który umieścił piłkę we własnej bramce. Kilkadziesiąt sekund później było po meczu. Gerard Badia przyjął piłkę w pełnym biegu, a następnie huknął nie do obrony z ok. 11 metrów.

Ruchu nie było stać nawet na oddanie celnego uderzenia. W 87. gliwiczanie mogli podwyższyć wynik, Łukasz Sekulski w sytuacji sam na sam nie potrafił pokonać Hrdilicki. Chwilę później padł jednak gola. Do dogrania Gojki doszedł Hebert i gospodarze byli na kolanach. Spadek 14-krotnych mistrzów Polski jest bliski.

Ruch Chorzów - Piast Gliwice 0:3 (0:0)
0:1 - Oleksy (sam.)  73'
0:2 - Badia 75'
0:3 - Hebert 88'

Ruch Chorzów: Hrdlicka - Konczkowski, Grodzicki, Kowalczyk, Oleksy - Walski (63' Przybecki), Nowak (79' Visnakovs), Urbańczyk, Trojak, Moneta - Arak (68' Niezgoda).

Piast Gliwice: Szmatuła - Pietrowski, Sedlar, Hebert, Mójta (31' Mraz) - Murawski, Korun (46' Gojko) - Badia, Zivec - Jankowski, Papadopulos (74' Sekulski).

Żółte kartki: Oleksy (Ruch) oraz Sedlar (Piast).

Sędzia: Paweł Gil (Lublin).