PAP/EPA / Peter Byrne / Na zdjęciu: Sadio Mane

Premier League. Everton - Liverpool FC: mistrz Anglii znów stracił punkty

Tomasz Rosiński

Liverpool FC stracił punkty w drugim meczu z rzędu w Premier League 2020/2021. W spotkaniu 5. kolejki mistrz Anglii zremisował na wyjeździe z Evertonem 2:2.

Sobotnie derby Liverpoolu zapowiadały się bardzo ciekawie, bo Everton przystępował do nich jako lider rozgrywek, zaś piłkarze The Reds chcieli się zrehabilitować za ostatni blamaż z Aston Villą (2:7).

Podopieczni Juergena Kloppa rozpoczęli rywalizację z wysokiego "c", gdyż już w 3. minucie wyszli na prowadzenie. Wówczas dokładnie piłkę na szósty metr zagrał Andrew Robertson, a pod poprzeczkę trafił Sadio Mane.

Przyjezdni mieli przewagę optyczną i chcieli pójść za ciosem, lecz w 11. minucie stracili ostoję swojej defensywy, czyli Virgila van Dijka, który musiał opuścić boisko z powodu kontuzji. W jego miejsce pojawił się Joe Gomez, ale nie radził sobie na murawie tak dobrze jak Holender.

Z czasem do głosu zaczęli dochodzić gracze The Toffees, którzy za sprawą celnie główkującego Michaela Keane'a doprowadzili do remisu. W tej akcji dokładnie z rzutu rożnego dośrodkował James Rodriguez.

Później aktywny był Thiago Alcantara, który starał się napędzać kolejne ataki mistrza Anglii. Sporo pracy miał Jordan Pickford (obronił między innymi groźny strzał Trenta Alexandra-Arnolda z rzutu wolnego) i to dzięki niemu Everton nie przegrywał po pierwszej połowie batalii.

Po zmianie stron Liverpool FC był w kłopotach, bo ciekawsze akcje ofensywne rozgrywali piłkarze prowadzeni przez Carlo Ancelottiego. Najpierw o krok od zdobycia bramki był Dominic Calvert-Lewin, a kilka minut później nieźle uderzał Richarlison.

Kiedy wydawało się, że bliżej objęcia prowadzenia są gospodarze, to cios zadali goście. W 72. minucie do piłki odbitej przez Yerry'ego Minę dopadł Mohamed Salah, który huknął bez namysłu i pokonał Pickforda.

Miejscowa drużyna po stracie gola nie poddała się i za sprawą celnego uderzenia głową w wykonaniu Dominica Calverta-Lewina znów w tym meczu wyrównała. Asystę przy tym trafieniu zaliczył Lucas Digne.

To nie był koniec emocji podczas tego meczu, gdyż wpierw czerwoną kartkę za brutalny faul na Thiago Alcantarze otrzymał Richarlison. Natomiast w doliczonym czasie futbolówkę do siatki po podaniu od Sadio Mane posłał Jordan Henderson, ale wcześniej Senegalczyk był na pozycji spalonej i sędzia gola nie uznał. Wobec tego 237. derby Merseyside zakończyły się podziałem punktów, który przede wszystkim nie cieszy mistrzów Anglii.