PAP/EPA / OLIVIER HOSLET / Na pierwszym planie zdjęcia: Axel Witsel

Belgia ma awans w kieszeni. Białoruś rozgromiona

Rafał Szymański

Reprezentacja Belgii miała mnóstwo sytuacji i pewnie wygrała z Estonią w Brukseli (3:1). Wiceliderem grupy E jest Walia, która rozprawiła się z Białorusią (5:1).

Drużyna "Czerwonych Diabłów" naciskała gości od samego początku. Pierwsza bramka padła w 11. minucie, gdy Yannick Ferreira Carrasco płasko dośrodkował w pole karne i estoński bramkarz popełnił duży błąd. Do piłki dopadł Christian Benteke i z niewielkiej odległości trafił do siatki.

Po kwadransie mogło być 2:0. Kevin De Bruyne precyzyjnie przymierzył z rzutu wolnego, jednak tym razem Matvei Igonen sparował piłkę na słupek. Chwilę później obramowanie bramki obił też Benteke, który oddał strzał głową.

W pierwszej połowie doskonałą sytuację zmarnował Eden Hazard. De Bruyne uruchomił podaniem kapitana Belgów, a ten próbował minąć golkipera. Igonen wygarnął piłkę spod jego nóg.

Po przerwie Benteke odwdzięczył się koledze za asystę. Carrasco znalazł sobie miejsce przed polem karnym przyjezdnych i kapitalnie przymierzył. Jego gol był ozdobą spotkania. Estończycy złapali kontakt w 70. minucie, autorem bramki był Erik Sorga.

Zawodnicy Roberto Martineza przeprowadzili zespołową akcję w 74. minucie. W roli asystenta wystąpił De Bruyne, a Thorgan Hazard skierował piłkę do siatki.

Ostatecznie reprezentacja Belgii wygrała 3:1 i zapewniła sobie awansn na mistrzostwa świata. Drugą pozycję w stawce grupy E zajmuje Walia, która zwyciężyła 5:1 z Białorusi. To był szczególny mecz dla Garetha Bale'a, skrzydłowy po raz 100. w karierze był kapitanem kadry.

Belgia - Estonia 3:1 (1:0)
1:0 - Christian Benteke 11'
2:0 - Yannick Ferreira Carrasco 53'
2:1 - Erik Sorga 70'
3:1 - Thorgan Hazard 74'

Walia - Białoruś 5:1 (2:0)
1:0 - Aaron Ramsey 3'
2:0 - Neco Williams 20'