Sensacja w Zagrzebiu, egzekucja w Kolding, Vive i Wisła planowo - podsumowanie 1. kolejki Ligi Mistrzów

Paweł Nowakowski

Już w inauguracyjnej kolejce Ligi Mistrzów nie zabrakło niespodzianek. Sromotnej klęski doznał w Kolding obrońca trofeum SG Flensburg-Handewitt, a na tarczy ze stolicy Chorwacji wracało THW Kiel.

KIF Kolding, RK PPD Zagrzeb, Rhein-Neckar Löwen

Perfekcyjna duńska maszyna

Mistrz Danii zdeklasował Flensburg 35:21, a blisko 3000 widzów zgromadzonych w TRE-FOR Arena w Kolding było świadkami spektakularnej gry ekipy dowodzonej przez Arona Kristjanssona. Powrót w wielkim stylu zaliczył Kim Andersson, a Duńczycy słynący głównie ze świetnej gry w defensywie imponowali także wszechstronnością i łatwością w kreowaniu akcji ofensywnych. - To wielka niespodzianka, nawet o tym nie marzyliśmy - wyznał w rozmowie z BBC Sport najskuteczniejszy w szeregach KIF, Kasper Irming.

Chorwacka młodzież lepsza od plejady gwiazd

RK Prvo Plinarsko Društvo Zagrzeb to bez cienia wątpliwości sprawca największej sensacji weekendowych spotkań Champions League. Mistrzowie Chorwacji pokazali dwa oblicza i rozprawili się z jednym z głównych faworytów do triumfu w tych rozgrywkach. - Wiedzieliśmy, że THW Kiel nie odpowiada obrona 5:1, to było kluczem do wygranej. W pierwszej połowie byliśmy w śpiączce, po przerwie zagraliśmy bardzo agresywnie w obronie, do granic bólu - podsumował Zlatko Saracević, który pod nieobecność ukaranego Veselina Vukovicia pełnił rolę pierwszego trenera.

Landin zatrzymał Montpelier

Duński bramkarz był gwiazdą sobotnie wieczoru w SAP Arenie. Niklas Landin w starciu z Montpellier Agglomeration HB zanotował aż 20 skutecznych interwencji, pozbawiając rywala jakichkolwiek nadziei na wywiezienie punktów z Mannheim. Dzięki paradom Landina w 40. minucie meczu RNL miało już dziesięć bramek przewagi, a gdyby nie Diego Simonet i Vid Kavticnik francuski zespół doznałby w Niemczech jeszcze większego upokorzenia. MKB Veszprém ma powody do niepokoju przed meczem z Lwami.

W meczu z Montpellier Niklas Landin popisał się aż 20 udanymi interwencjami

[nextpage]

SG Flensburg-Handewitt, THW Kiel, Pick Szeged

Największy blamaż obrońcy trofeum w historii

Rzeź, egzekucja, klęska - takie słowa cisną się na usta po tragicznym występie podopiecznych Ljubomira Vranjesa w duńskim Kolding. Obrońca trofeum doznał bolesnej lekcji szczypiorniaka od mistrza Danii. Wikingowie zapisali się także niechlubnie na kartach historii Ligi Mistrzów - wcześniej bowiem żaden inny obrońca trofeum nie doznał tak upokarzającej porażki na starcie rozgrywek. - Nie byliśmy zbyt agresywni w obronie, a w ofensywie było sporo błędów. Musimy udowodnić nasz charakter, wytrzeć usta i iść dalej - wyjawił Holger Glandorf.

Zebry bez Jichy nie istnieją?

Aron Palmarsson, Joan Canellas, Domagoj Duvnjak - to tylko część plejady gwiazd, jaką w swoim arsenale mają mistrzowie Niemiec. Zebry choć do stolicy Chorwacji udały się bez kontuzjowanego Filipa Jichy były niekwestionowanym faworytem w pojedynku z jedną z najmłodszych ekip w stawce. U kilończyków zabrakło jednak zdecydowanego lidera, jakim zazwyczaj jest Jicha, a o porażce przeważyła katastrofalna druga partia - w ciągu 21. minut Zebry rzuciły raptem trzy bramki!

- W pierwszej połowie zagraliśmy bardzo dobrze, ale w drugiej popełniliśmy zbyt wiele błędów technicznych. Na pełnym gazie graliśmy z pięć, może dziesięć minut. Nie umiem tego wyjaśnić - przyznał na łamach Sky Alfred Gislason. Finalista poprzedniej edycji musi szybko wstać z kolan - w czwartek 2.10 do Sparkassen Areny zawita Naturhouse La Rioja.

Męczarnie i kontrowersyjne wygrana Pick

Zwykło mówić się, że zwycięzców się nie sądzi. Miało być przekonujące zwycięstwo, a wyszły olbrzymie męczarnie wicemistrza Węgier. Skromny triumf zdobywcy Pucharu EHF z sezonu 2013/14 nad Motorem Zaporoże budzi spory niesmak, bowiem  w ostatniej akcji meczu rumuńscy sędziowie odgwizdali kontrowersyjny falu w ataku Ukraińców. - Remis bardziej oddał by przebieg tego meczu - nie krył Siergiej Bebeshko. - Możemy być zadowoleni z dwóch  punktów, ale poziom jaki zaprezentowaliśmy nie wystarczy do tego, co chcemy osiągnąć - podkreśliłJuan Carlos Pastor. Madziarów w weekend czeka mecz prawdy - Piotr Wyszomirski i spółka udadzą się do Kielc.

Zawodnik kolejki: Timur Dibirov (Vardar Skopje)

Wyboru było dokonać niezwykle ciężko, oprócz Dibirova w weekend ze świetnej strony pokazali się także m.in. Momir Ilić, Miha Zarabec, Niklas Landin czy Arpad Sterbik, ale postawiliśmy na rosyjskiego skrzydłowego, który mecz z Celje Pivovarną Lasko okrasił jedenastoma trafieniami. Co prawda w pierwszej serii gier identycznym dorobkiem bramkowym może poszczycić się także Momir Ilić, lecz trafienia Dibirova miały decydujące znaczenie przy skromnej wygranej Vardaru - gdyby nie jego wyborna dyspozycja, już na inaugurację Vardar mógł stracić pierwsze punkty. Rosjanin w Celje dał popis nie tylko skuteczności, ale i swoich nieprzeciętnych umiejętności technicznych, wielokrotnie w wyrafinowany sposób znajdując drogę do siatki.