Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Alicja Tchórz

Pływanie. Polska sztafeta z rekordem kraju i drugim czasem kwalifikacji

PZ

Polska sztafeta mieszana 4x100 metrów stylem dowolnym poprawiła krajowy rekord i z drugim czasem kwalifikacji awansowała do finału mistrzostw Europy Budapeszt 2021 w pływaniu.

Drużyna w zestawieniu: Jakub Kraska, Kacper Majchrzak, Kornelia Fiedkiewicz i Alicja Tchórz uzyskała czas 3:26.95. Poprzedni rekord kraju wynosił 3:27.63 - został ustanowiony podczas mistrzostw świata 2019 przez zespół w składzie: Kraska, Jan Hołub, Aleksandra Polańska i Katarzyna Wasick.

Polska ekipa wygrała pierwszy wyścig eliminacyjny z przewagą 1.05 sekundy nad sklasyfikowaną na drugiej pozycji reprezentacją gospodarzy - Węgier. W następnym wyścigu szybciej od Polski popłynęła jedynie drużyna z Włoch, której zmierzono 3:26.95. Początek finału zaplanowano na godzinę 19:28.

Z siódmym rezultatem do półfinału sprintu kraulistów zakwalifikował się Konrad Czerniak, a z dziesiątym - Paweł Juraszek. Dwóch Polaków wystąpi również w 1/2 finału na 100 metrów stylem motylkowym. Dziesiąte miejsce w klasyfikacji łącznej zajął Jakub Majerski. Paweł Korzeniowski znalazł się na osiemnastej pozycji, ale weźmie udział w kolejnej części rywalizacji. W czołowej szesnastce sklasyfikowano po trzech Węgrów i Włochów, a w półfinałach może uczestniczyć maksymalnie dwóch pływaków z jednego kraju.

Z kolei Zuzanna Herasimowicz była szesnasta w kwalifikacjach 200 metrów stylem grzbietowym.