Ale pech! Konrad Czerniak tuż za podium. Trzech Polaków awansowało do sobotnich finałów

Konrad Czerniak zajął czwarte miejsce w finale na 50 metrów stylem motylkowym podczas piątego dnia mistrzostw Europy Budapeszt 2021.

PZ
Konrad Czerniak Getty Images / Andy Astfalck / Na zdjęciu: Konrad Czerniak
Do półfinału i finału Konrad Czerniak zakwalifikował się z ósmymi rezultatami. W finale spisał się znacznie lepiej. Do niespodzianki zabrakło tak niewiele. 31-letni Polak wystartował z ósmego toru i finiszował jako czwarty z czasem 23.09, podczas gdy brązowy medalista Rosjanin Andriej Żylkin uzyskał 23.08. Wygrał Szebasztian Szabo. Węgrowi, reprezentantowi gospodarzy zmierzono równe 23 sekundy. Z kolei Ukrainiec Andrij Goworow - obrońca tytułu z 2018 roku - miał 23.01.

Rekordem Polski pozostał wynik 23.07 - uzyskany przez Czerniaka podczas półfinału mistrzostw świata 2015, w których zdobył brązowy medal.

W mistrzostwach Europy 2018 urodzony w 1989 roku Polak zajął piątą lokatę.

Na szóstej pozycji została sklasyfikowana polska sztafeta 4x200 metrów kraulem w składzie: Aleksandra Knop, Aleksandra Polańska, Paulina Nogaj, Dominika Kossakowska (8:03.85).

Z czwartym czasem do finału na 50 metrów żabką zakwalifikował się Jan Kozakiewicz. 25-letni zawodnik uzyskał czas 27.09 - to drugi rezultat w jego karierze. W klasyfikacji łącznej fazy półfinałowej wyżej znaleźli się tylko: Adam Peaty (26.38), Ilja Szymanowicz (26.47), a także Nicolo Martineghi (26.49).

Do wyścigu o medale na 200 metrów stylem grzbietowym z siódmym czasem awansował Jakub Skierka (1:57.08), a z ósmym - Radosław Kawęcki (1:57.10). Dla starszego z Polaków będzie to już szósty z rzędu finał mistrzostw Europy seniorów na długim basenie.

Dziesiąte miejsce w fazie półfinałowej 100 metrów kraulem zajęła Katarzyna Wasick (54.47).