Serie A1: Macerata uległa w Trydencie, dobry występ Żygadły

Anna Dmochowska

W niedzielę cztery najlepsze zespoły Serie A1 przystąpiły do półfinałów. W "polskiej" parze Itas Diatec Trentino Łukasza Żygadły nie dał szans Lube Banca Marche Maceracie Sebastiana Świderskiego. Zespół polskiego rozgrywającego wygrał bez straty seta, robiąc pierwszy, ale zdecydowany krok ku finałowi.

W pierwszych dwóch setach mecz był początkowo wyrównany. Drużynie z Maceraty udawało się wychodzić na prowadzenie, jednak mniej więcej w połowie każdej z tych partii Itas Diatec Trentino zmniejszał dystans i zyskiwał przewagę. Trzecia odsłona była najbardziej wyrównana. Mimo iż od początku to gospodarze wysuwali się na prowadzenie, Lube Banca Marche Macerata nie poddawała się i próbowała zniwelować straty. Jednakże słabsza dyspozycja i więcej błędów niż po stronie rywali nie pozwoliły zmienić losów spotkania. Podopieczni Radostina Stojczewa wygrali pierwszy półfinałowy pojedynek 3:0. Najwięcej punktów w ekipie gospodarzy zdobył MVP spotkania Leandro Vissotto (18 przy 68-proc. skuteczności w ataku), a w drużynie z Maceraty Igor Omrcen (17 - wszystkie atakiem przy 50-proc. skuteczności).

Na parkiecie w wyjściowych szóstkach swoich zespołów pojawili się obaj Polacy. Łukasz Żygadło rozegrał cały mecz, bardzo dobrze radząc sobie w roli pierwszego rozgrywającego. Zdobył też dwa punkty, oba blokiem. Natomiast Sebastian Świderski nie może tego spotkania zaliczyć do udanych. Polski przyjmujący zdobył jedynie 3 punkty, wszystkie w ataku przy 30-proc. skuteczności. Nie pojawił się na parkiecie w trzeciej partii, w której zastąpił go Alberto Cisolla.

W drugiej półfinałowej parze rywalizacja toczyła się trochę dłużej. Bre Banca Lannutti Cuneo i Sisley Treviso rozegrały cztery sety. Podobnie jak w Trydencie wygrała ekipa gospodarzy. MVP spotkania wybrany został rozgrywający zwycięskiego zespołu Nikola Grbić, który nie tylko skutecznie rozgrywał, ale i zdobywał punkty dla swojego zespołu (10 oczek: 3 asy serwisowe, 2 bloki, 5 punktów z ataku przy 100-proc. skuteczności).

Kolejne spotkania obu par zaplanowano na środę 21 kwietnia.