Liga turecka: Siódme zwycięstwo Canakkale Belediyesi

Monika Skrzyniarz-Gwizdała

W 20. kolejce tureckiej ekstraklasy kobiet, mimo słabego początku w wykonaniu Canakkale Elżbiety Skowrońskiej, jej drużyna zdołała odwrócić losy meczu z Ilbankiem i odnieść siódme zwycięstwo w lidze.

Początek partii inaugurującej spotkanie pomiędzy Ilbankiem a Canakkale był bardzo wyrównany. Jednak walka punkt za punkt miała swój koniec po powrocie z pierwszej przerwy technicznej. Po wejściu w pole serwisowe Elizabeth Hood gospodynie zdobyły 11 punktów w serii zamieniając tym samym wynik z 6:7 do 18:7. Wówczas poza świetnej pracy 32-letniej w zagrywce, na siatce w pierwszej linii dzielił i rządził duet Jelena Alajberg oraz Ezgi Dagdelenler. Fatalną dla "polskiego" zespołu serię przerwał dopiero zepsuty serwis amerykańskiej siatkarki (8:18). Mimo dobrze rozegranej końcówki seta, podopiecznym Uzeyira Ozduraka nie udało się odwrócić losów partii (15:25).

Po tak wysokiej przegranej w pierwszej odsłonie, postawa Canakkale Belediyesi diametralnie zmieniła się w kolejnych partiach. Przyjezdne coraz pewnie atakowały oraz bardziej szanowały piłkę na zagrywce. Kluczowa w złapaniu przewagi nad rywalkami okazała się dyspozycja w bloku, która z seta na set coraz lepiej wyglądała. Najwięcej punktów w tym elemencie zdobyły Hazal Selin Uygur - 6, Hande Korkut - 5, Jana Matiasovska - 4. Coraz pewniejsza gra drużyny Skowrońskiej sprawiła, że czwarty set był jednostronną grą przyjezdnych i zakończył rywalizację trzypunktową zdobyczą przyjezdnych.

Polska przyjmująca w Ankarze zapunktowała 15 razy. Łącznie w ataku dostała 41 piłek z czego 14 zakończyła zdobyczą punktową, co w końcowym rozrachunku dało 34 proc. skuteczności w ataku. Przyjmowała 15 razy przy czym dwukrotnie popełniła błąd. Pozytywne przyjęcie utrzymywała na 53 proc., z kolei idealne na 13 proc.
Dodatkowy uzupełniła swoje konto jednym blokiem na atakującej rywalek.

Ilbank - Çanakkale Belediyesi 1:3 (25:15, 23:25, 21:25, 15:25)

Ilbank: Karamuk (7), Zivkovic (7), Hood (13), Dagdelenler (10), Dal Gozde (5), Alajberg (20), Cihan (libero) oraz Toy (1), Unal, Yilmaz, Kucuk, Aydin

Canakkale: Lamas, Matiasovska (20), Korkut (10), Uygur (9), Skowrońska (15), Aktas (15), Akoz (libero) oraz Uygurtas

Wyniki pozostałych spotkań 20. kolejki:

Eczacibasi Vitra Stambuł - Galatasaray Daikin Stambuł 3:1 (25:17, 26:28, 25:23, 25:18)
Fenerbahce Grundig Stambuł  - Nilufer 3:0 (25:19, 25:19, 25:20)
Bursa BBK - Idman Ocagi 3:0 (25:16, 25:23, 25:17)
VakifBank Stambuł - Sariyer 3:0 (25:17, 25:20, 25:22)
Yesilyurt Stambuł - Besiktas Stambuł 0:3 (17:25, 16:25, 8:25)