Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: atakuje Artur Szalpuk

Szalupa ratunkowa. Oceny Polaków za mecz z Finlandią według WP SportoweFakty

Krzysztof Sędzicki

Nie obyło się bez odrobiny strachu, lecz skończyło się happy-endem. Polscy siatkarze wygrali z Finlandią 3:1 w trzecim meczu na mistrzostwach świata. Zobacz, jakie noty wystawili im dziennikarze WP SportoweFakty za to spotkanie.

Rozgrywający:

Fabian Drzyzga - 3,5

W pierwszych dwóch setach dość niedokładny w swojej pracy. Później jednak wskoczył na wyższy poziom, poniżej którego nie schodził już do końca meczu. Długo miał ograniczone pole do popisu, jeśli chodzi o kierunki wystawy, co też rzutowało na obraz gry całego zespołu.

Grzegorz Łomacz - bez oceny

Skala ocen: 1 - bardzo słabo, 2 - słabo, 3 - przeciętnie, 4 - dobrze, 5 - bardzo dobrze, 6 - rewelacyjnie

[nextpage]

Atakujący:

Bartosz Kurek - 3,5

Fakty są takie: zdobył 13 punktów w całym meczu, co jest drugim najlepszym wynikiem w polskim zespole. Po pierwszych dwóch odsłonach na jego koncie było już 10 oczek. Poza tym brakowało nam jego skuteczności przy kluczowych piłkach w drugim secie. Od jednego z liderów reprezentacji wymagamy nieco więcej.

Dawid Konarski - 3

Jego wejście na kilka ostatnich piłek w czwartym secie podreperowało mu nieco dorobek. Gdyby nie to, pewnie ocenilibyśmy jego występ niżej niż przeciętnie. Liczyliśmy na skończenie ważnych piłek po 20. punkcie i nie zawsze się udawało.

[nextpage]

Środkowi:

Piotr Nowakowski - 3,5

W ataku niewiele można mu zarzucić, bo ani razu się nie pomylił. Nam jednak bardzo utkwiły w pamięci jego zepsute zagrywki, które dały się we znaki w przegranym przez Polaków drugim secie. W statystykach dostrzegliśmy u niego jednego asa i aż 21 serwisów, co świadczy o tym, że nie był to zły występ środkowego Trefla Gdańsk

Mateusz Bieniek - 4

Gdy szwankowały skrzydła, wyłonił się jako filar, na którym mogliśmy budować swoją grę. Aktywny i chętny do gry nie tylko w ataku, ale i w polu serwisowym. Choć turniej zaczynał w kwadracie dla rezerwowych, w sobotę pokazał, że zdecydowanie przydaje się zespołowi.

Jakub Kochanowski - bez oceny

[nextpage]

Przyjmujący:

Artur Szalpuk - 5

Długo dyskutowaliśmy, czy liderowi reprezentacji Polski w meczu z Finlandią podnieść jeszcze ocenę o pół punktu. Wiemy, że samemu zainteresowanemu nie będzie to przeszkadzało, choć zapracował na kolejną solidną ramówkę. Po trzech setach miał ponad 80 procent skuteczności w ataku. Ostatecznie wychodzi na to, że kończył średnio dwie na trzy piłki nie popełniając przy tym żadnego błędu. I oby tak do końca!

Michał Kubiak - 3,5

Zepchnięty nieco w cień przez Szalpuka. Gdy Finowie szukali punktów zagrywką, celowali w naszego kapitana. Sporo też czasu zajęło mu przełamanie się w ofensywie. Tę walkę ze sobą na boisku jednak zaczął wygrywać, bo z czasem pojawiły się też punkty bezpośrednio z zagrywki oraz firmowe zagrania Michała Kubiaka, czyli zabawa z blokiem rywali. Jak się okazało później, walczył też trochę z żołądkiem, więc możemy to potraktować jako usprawiedliwienie.

Aleksander Śliwka - bez oceny

[nextpage]

Libero:

Paweł Zatorski - 3

Zdarzały się nerwowe momenty w obronie, z którymi nikt w polskim zespole nie potrafił sobie poradzić, także nasz libero. Lecz w przyjęciu zagrywki okazał się najlepszy spośród wszystkich Biało-Czerwonych. Jeśli istnieją mecze lekkie, łatwe i przyjemne dla zawodników na tej pozycji, to ten sobotni raczej takim nie był.