WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Iga Świątek

Dominatorka i rekordzistka. Wyniki Igi Świątek robią piorunujące wrażenie

Mateusz Kozanecki

Iga Świątek zdominowała rozgrywki na światowych kortach w sezonie 2022. Zanotowała serię 37 wygranych meczów z rzędu czy osiągnęła niebotyczną przewagę w rankingu WTA, a to tylko część z jej wielkich osiągnięć w tym roku.

10 wygranych finałów bez straty seta

Iga Świątek wystąpiła do tej pory w trzynastu finałach turniejów rangi WTA. Wygrała 11 z nich, w tym aż dziesięć z rzędu - począwszy od Rolanda Garrosa 2020 po tegoroczne US Open. Co więcej, w żadnym z tych meczów nie straciła ani jednego seta! To rzecz niespotykana na tym poziomie. Zatrzymała ją dopiero Barbora Krejcikova, która pokonała 21-latkę podczas finału turnieju w Ostrawie.

Odnotujmy, że Świątek to ponadto pierwsza zawodniczka od 2009 roku, która wygrała 15 meczów z rzędu bez straty seta w turniejach WTA 1000.

[nextpage]

22 sety wygrane do zera

W 2022 roku Świątek nie tylko wygrywała na zawołanie, ale robiła to zwykle w bardzo efektownym stylu. W 76 meczach aż 22 sety kończyła wynikiem 6:0. Jedyną zawodniczką, która w starciu z Polką nie zdołała ugrać ani jednego gema, była Andreea Prisacariu, z którą Świątek zmierzyła się 16 kwietnia w Radomiu przy okazji Billie Jean King Cup. W XXI wieku lepsza pod tym względem była tylko Serena Williams, z 25 "bajglami" w 2013 roku.

[nextpage]

37 wygranych meczów z rzędu

O tej serii rozpisywał się cały świat. 16 lutego Iga Świątek przegrała w Dubaju z Jeleną Ostapenko. Sześć dni później przystąpiła do turnieju w Dosze i tam zaczął się jej koncert. Polka wygrywała, z kim chciała i jak chciała. Poprawiła najlepszy wynik w XXI wieku pod względem wygranych meczów z rzędu. Zatrzymała ją dopiero Alize Cornet w III rundzie Wimbledonu po ponad czterech miesiącach.

[nextpage]

15 wygranych z rywalkami z TOP-10

Iga Świątek w 2022 roku wygrała 15 meczów z zawodniczkami znajdującymi się w czołowej dziesiątce rankingu. Takim wynikiem nie mogła się pochwalić żadna inna zawodniczka ani zawodnik. Drugie miejsce pod tym względem zajął Novak Djoković (11), a wśród kobiet Caroline Garcia (8).

[nextpage]

67 wygranych meczów

W 2022 roku Iga Świątek rozegrała 76 meczów, z czego wygrała 67. W ostatnich latach lepsze pod tym względem były tylko dwie zawodniczki - Serena Williams w 2013 (78) i Wiktoria Azarenka w 2012 roku (68). Odnotujmy, że Świątek to pierwsza zawodniczka od 2017 roku, która wygrała przynajmniej 60 spotkań w sezonie. Pod uwagę nie były brane mecze pokazowe.

[nextpage]

Druga w historii

Iga Świątek rozegrała do tej pory trzy finały wielkoszlemowe - w Rolandzie Garrosie (2020, 2022) i US Open (2022). W żadnym z nich nie straciła jeszcze seta. Została tym samym drugą po Lindsey Davenport tenisistką, która wygrała pierwszych sześć setów w finałach Wielkiego Szlema, a siódmą, która wygrała pierwsze trzy mecze finałowe.

[nextpage]

Złamana bariera w rankingu

Iga Świątek od 4 kwietnia 2022 roku jest liderką światowego rankingu. Od tamtej pory powiększa swoją przewagę nad rywalkami. Obecnie ma w swoim dorobku 11085 punktów, a drugą w rankingu Ons Jabeur wyprzedza o 6030 pkt. To drugi najlepszy wynik w historii po Serenie Williams, która na koniec sezonu 2013 miała 13260 punktów.

[nextpage]

Najwyższe zarobki

Tylko w 2022 roku Iga Świątek zarobiła na korcie 10 mln dolarów (około 44 mln złotych). Pod tym względem była najlepsza w całym tourze. Jeżeli doliczyć zarobki z innych aktywności, Polka zajmuje piąte miejsce (14,9 mln) wśród wszystkich sportsmenek, niezależnie od dyscypliny. Wyprzedzają ją Naomi Osaka (51,1), Serena Williams (41,3), Eileen Gu (20,1) i Emma Raducanu (18,7).

Przy tworzeniu materiału wykorzystane zostały statystyki Opta Ace.