PAP/EPA / WARREN TODA / Na zdjęciu: Bianca Andreescu

WTA Toronto: Andreescu w półfinale po zwycięstwie nad Pliskovą. Kenin lepsza od Switoliny

Bianca Andreescu pokonała w trzech setach Karolinę Pliskovą w ćwierćfinale turnieju WTA Premier 5 w Toronto. W półfinale Kanadyjka zmierzy się z Sofią Kenin, która wyeliminowała Elinę Switolinę.

Bianca Andreescu (WTA 27) w tym roku wyspecjalizowała się w bataliach na pełnym dystansie. W piątek w Toronto pokonała 6:0, 2:6, 6:4 Karolinę Pliskovą (WTA 3) i awansowała do półfinału. Dla Kanadyjki był to 18. trzysetowy mecz w 2019 roku (bilans 15-3). Z Czeszką spotkała się po raz pierwszy. Porażka Pliskovej oznacza, że w poniedziałek na pozycję liderki rankingu wróci Naomi Osaka.

W pierwszym secie Andreescu uzyskała trzy przełamania i straciła tylko 11 punktów. W drugiej partii sytuacja zmieniła się diametralnie. Kanadyjka jedyne gemy zdobyła, gdy zbliżyła się z 0:5 na 2:5 po obronie dwóch piłek setowych. Reprezentantka gospodarzy walczyła z kontuzją uda, ale wyszarpała zwycięstwo nad trzecią rakietą globu. W decydującej odsłonie miało miejsce jedno przełamanie, które Andreescu zaliczyła na 5:4.

W trwającym godzinę i 49 minut meczu Kanadyjka zdobyła o sześć punktów więcej (78-72). Trzy razy oddała podanie, a sama wykorzystała pięć z 13 break pointów. Bianca Andreescu półfinał osiągnęła po wygraniu czterech trzysetowych meczów. W poprzednich rundach wyeliminowała swoją rodaczkę Eugenie Bouchard (4:6, 6:1, 6:4), Rosjankę Darię Kasatkinę (5:7, 6:2, 7:5) i Holenderkę Kiki Bertens (6:1, 6:7, 6:4).

Andreescu wygrała 36. mecz w sezonie (bilans 36-4). Rogers Cup to dla niej siódmy turniej głównego cyklu w 2019 roku. Osiągnęła finał w Auckland, II rundę Australian Open i półfinał w Acapulco. Triumfowała w Indian Wells i doszła do 1/8 finału w Miami. W Rolandzie Garrosie odniosła jedno zwycięstwo i oddała walkowerem mecz z Sofią Kenin. Kanadyjki zabrakło w większości imprez na kortach ziemnych i we wszystkich na trawie. Powodem była kontuzja prawego barku.

Sofia Kenin (WTA 29) nie zwalnia tempa. Amerykanka, która w II rundzie wyeliminowała Ashleigh Barty, w ćwierćfinale pokonała 7:6(2), 6:4 Elinę Switolinę (WTA 7). W pierwszym secie Ukrainka nie wykorzystała prowadzenia 4:0. W ciągu godziny i 45 minut Kenin obroniła dziewięć z 11 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie trzy z pięciu szans.

Kenin odniosła piąte zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, trzecie w 2019 roku. W III rundzie Rolanda Garrosa odprawiła Serenę Williams. Amerykanka osiągnęła największy półfinał na zawodowych kortach i pozostaje w grze o trzeci tytuł. W tym roku triumfowała w Hobart i na Majorce oraz zanotowała finał w Acapulco.

W półfinale dojdzie do trzeciego w tym roku starcia Andreescu z Kenin. W półfinale w Acapulco w trzech setach zwyciężyła Amerykanka, a w II rundzie w Miami urwała Kanadyjce sześć gemów.