ATP Estoril: 17 asów Federera

Łukasz Roszak

Lider światowego rankingu tenisistów, Szwajcar Roger Federer, mimo, że przegrał pierwszego seta z Belgiem Olivierem Rochusem potrafił się pozbierać i wywalczył awans do drugiej rundy turnieju ATP w portugalskim Estriol (z pulą nagród 370 tys. dol.). Z turniejem pożegnał się natomiast inny rozstawiony zawodnik - Chorwat Ivo Karlovic (nr 3).

Wygraną Federer zawdzięcza głównie fenomenalnej dyspozycji serwisowej, bowiem 17 asów na wolnej nawierzchni ziemnej jest nie lada osiągnięciem. Pierwszy set zakończony porażką Szwajcara 4:6 można uznać za wypadek przy pracy. Belg co chwila bronił break-pointów, jednak jakimś trafem to właśnie jemu udało się przełamać Federera. W następnych setach numer jeden zawodów nie pozwolił już sobie na żadną chwilę dekoncentracji i pewnie wygrał 6:3, 6:2. W kolejnej rundzie Szwajcar mierzyć się będzie z Rumunem Victorem Hanescu.

Rui Machado - tak brzmi nazwisko zawodnika, który niespodziewanie uporał się z chorwackim wieżowcem, Ivo Karlovicem. Zwycięstwu umniejsza jedynie fakt, że Portugalczyk wygrał tylko jednego seta, ponieważ w drugą partię z powodu kontuzji lewej nogi poddał Karlovic. Tak czy inaczej od dziś Machado notowany dopiero na 371. miejscu może się pochwalić zwycięstwem nad zawodnikiem z pierwszej trzydziestki rankingu.

Inną niespodzianką tego dnia było odpadnięcie z turnieju Fina Jarkko Nieminena, rozstawionego z czwórką. Za silny dla niego okazał się plasujący się w okolicach setnego miejsca w rankingu ATP, Niemiec Denis Gremelmayr. Po nierównym meczu trwającym blisko półtorej godziny Gremelmayr wygrał 3:6, 6:1, 6:2.

Zwycięzca niedawnego turnieju Master Series w Miami, Rosjanin Nikołaj Dawidenko, swym meczem w pierwszej rundzie zawodów w Estoril potwierdził wysoką dyspozycję. Dorze czujący się w grze na mączce Rosjanin nie dał jakichkolwiek szans Austriakowi Jurgenowi Melzerowi. W niecałą godzinę wygrał 6:3, 6:1. W drugiej fazie turnieju Dawidenko spotka się z Czechem Ivo Minarem.