PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Andżelika Kerber

Andżelika Kerber ocalała po maratonie. Spokojny awans Eliny Switoliny

Trzy wielkoszlemowe mistrzynie zameldowały się w kolejnej rundzie US Open 2021. W niesamowitych okolicznościach awans wywalczyła Niemka Andżelika Kerber. Pierwszy mecz spokojnie wygrała Ukrainka Elina Switolina.

Pierwszego dnia US Open ogromnych emocji dostarczył mecz Andżeliki Kerber (WTA 17) z Dajaną Jastremską (WTA 51). Mistrzyni nowojorskiej imprezy z 2016 roku wróciła z 3:5 w trzecim secie i zwyciężyła Ukrainkę 3:6, 6:4, 7:6(3). W trwającym dwie godziny i 25 minut meczu Jastremska posłała 42 kończące uderzenia, ale też popełniła 57 niewymuszonych błędów. Kerber naliczono sześć piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek. Kolejną jej rywalką będzie inna Ukrainka Anhelina Kalinina.

Takich kłopotów nie miały dwie inne wielkoszlemowe mistrzynie. Wiktoria Azarenka (WTA 19) kiepsko rozpoczęła, ale od 1:4 zdobyła 11 gemów z rzędu i pokonała 6:4, 6:0 Terezę Martincovą (WTA 60). Barbora Krejcikova (WTA 9) wygrała 6:0, 6:4 z Astrą Sharmą (WTA 114). W ciągu 74 minut triumfatorka tegorocznego Rolanda Garrosa odparła dwa break pointy i zaliczyła cztery przełamania.

Elina Switolina (WTA 5) pokonała 6:2, 6:3 Rebekkę Marino (WTA 175). W ciągu 63 minut Ukrainka zniwelowała cztery z pięciu break pointów i zamieniła na przełamanie cztery z 11 szans. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 14 kończących uderzeń i sześciu niewymuszonych błędów. Kanadyjce zanotowano 25 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.

Marketa Vondrousova (WTA 38) wygrała 7:5, 6:0 z Eleną-Gabrielą Ruse (WTA 108). Rumunka miała swoje szanse w pierwszym secie, w którym prowadziła 5:2. Czeszka obroniła dwie piłki setowe i wywalczyła 11 gemów z rzędu. Z kibicami w Nowym Jorku pożegnała się Carla Suarez (WTA 335), dla której jest to ostatni sezon na zawodowych kortach. Hiszpanka uległa 2:6, 4:6 Danielle Collins (WTA 29). Amerykanka zaserwowała 10 asów i straciła tylko siedem punktów przy swoim podaniu.

Jelena Rybakina (WTA 20) pokonała 6:2, 6:3 Alaksandrę Sasnowicz (WTA 90). W ciągu 76 minut posłała 10 asów i zdobyła 33 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy break pointy i wykorzystała trzy z 10 szans na przełamanie. Jekaterina Aleksandrowa (WTA 34) w 86 minut wygrała 6:3, 6:2 z Sarą Errani (WTA 112). Rosjance zanotowano 42 kończące uderzenia przy 31 niewymuszonych błędach. Włoszka miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 12 pomyłek.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57,5 mln dolarów
poniedziałek, 30 sierpnia

I runda gry pojedynczej kobiet:

Elina Switolina (Ukraina, 5) - Rebecca Marino (Kanada, Q) 6:2, 6:3
Barbora Krejcikova (Czechy, 8) - Astra Sharma (Australia, Q) 6:0, 6:4
Andżelika Kerber (Niemcy, 16) - Dajana Jastremska (Ukraina) 3:6, 6:4, 7:6(3)
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 18) - Tereza Martincova (Czechy) 6:4, 6:0
Jelena Rybakina (Kazachstan, 19) - Alaksandra Sasnowicz (Białoruś) 6:2, 6:3
Danielle Collins (USA, 26) - Carla Suarez (Hiszpania) 6:2, 6:4
Jekaterina Aleksandrowa (Rosja, 32) - Sara Errani (Włochy) 6:3, 6:2
Marketa Vondrousova (Czechy) - Elena-Gabriela Ruse (Rumunia, Q) 7:5, 6:0
Christina McHale (USA) - Emma Navarro (USA, WC) 6:1, 7:6(5)
Caroline Garcia (Francja) - Harriet Dart (Wielka Brytania, Q) 6:7(6), 6:4, 6:2
Kaja Juvan (Słowenia) - Heather Watson (Wielka Brytania) 6:1, 6:4
Andrea Petković (Niemcy) - Irina-Camelia Begu (Rumunia) 6:2, 7:6(3)
Olga Danilović (Serbia, Q) - Alycia Parks (USA, WC) 6:3, 7:5
Kamilla Rachimowa (Rosja, LL) - Kristina Mladenović (Francja) 2:6, 6:2, 6:3

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)