PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew

Danił Miedwiediew zatrzymał rewelację turnieju. Felix Auger-Aliassime dorównał koledze z reprezentacji

Marcin Motyka

Danił Miedwiediew potrzebował 3,5 godzin gry i czterech setów, aby pokonać rewelacyjnego Maxime'a Cressy'ego i awansować do ćwierćfinału Australian Open 2022. Po zwycięstwie Felixa Augera-Aliassime'a Kanada ma dwóch tenisistów w 1/4 finału.

Notowany na 70. miejscu w rankingu ATP Maxime Cressy był rewelacją Australian Open 2022. 24-letni Amerykanin pierwszy raz w karierze doszedł do IV rundy turnieju wielkoszlemowego. Ale na tym etapie został zatrzymany. W poniedziałek przegrał 2:6, 6:7(4), 7:6(4), 5:7 z rozstawionym z numerem drugim Daniłem Miedwiediewem.

Pierwsza partia była jednostronna. Miedwiediew uzyskał dwa przełamania i gładko wygrał 6:2. W drugiej grający ultraofensywnie i przy każdej okazji atakujący przy siatce Cressy nawiązał równą walkę, miał nawet setbola, lecz ostatecznie przegrał w tie breaku.

W trzecim secie obaj zmagali się z kłopotami fizycznymi i skorzystali z pomocy fizjoterapeuty. Mimo to znakomicie spisywali się przy własnych serwisach i znów doprowadzili do tie breaka. W nim Cressy przegrywał 3-4, ale po serii fenomenalnych returnów oraz wolejów zdobył cztery punkty z rzędu i dzięki temu zwyciężył 7-4.

Przegrywając seta, Miedwiediew został wybity z rytmu. W czwartej odsłonie Rosjanin często frustrował się. Powodem było to, że potrafił odebrać podania rywalowi. Tenisista z Moskwy zmarnował aż osiem break pointów, aż w końcu, gdy miał dziewiątą szansę, posłał wspaniałe minięcie z forhendu. Dzięki temu zdobył upragnione przełamanie, wyszedł na prowadzenie 6:5, a po chwili zakończył mecz.

Pojedynek trwał trzy godziny i 30 minut. W tym czasie Miedwiediew zaserwował 15 asów, posłał 60 zagrań kończących, popełnił 11 niewymuszonych błędów, ani razu nie został przełamany i wykorzystał trzy z 12 break pointów.

Dla 25-latka z Moskwy to szósty w karierze awans do wielkoszlemowego ćwierćfinału, a drugi w Melbourne. O półfinał zmierzy się z Felixem Augerem-Aliassime'em, z którym ma bilans 3-0, w tym pokonał go przed dwoma tygodniami w ATP Cup.

Oznaczony numerem dziewiątym Auger-Aliassime w poniedziałek zapisał na swoim koncie 22 asy, 38 zagrań kończących oraz dwa przełamania i pokonał 2:6, 7:6(7), 6:2, 7:6(4) Marina Cilicia, turniejową "27".

Tym samym 21-letni Kanadyjczyk zadebiutuje na poziomie 1/4 finału Australian Open. Ogółem to jego trzeci awans do tej fazy turnieju wielkoszlemowego, czym wyrównał osiągnięcie kolegi z reprezentacji, Denisa Shapovalova, który także znalazł się w najlepszej "ósemce" zawodów w Melbourne.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 75 mln dolarów australijskich
poniedziałek, 24 stycznia

IV runda gry pojedynczej:

Danił Miedwiediew (Rosja, 2) - Maxime Cressy (USA) 6:2, 7:6(4), 6:7(4), 7:5
Felix Auger-Aliassime (Kanada, 9) - Marin Cilić (Chorwacja, 27) 2:6, 7:6(7), 6:2, 7:6(4)