Marit Bjoergen i Martin Johnsrud Sundby najlepsi na nartorolkach

Daniel Ludwiński

Marit Bjoergen w dalszym ciągu nie daje większych szans swoim rywalkom. Multimedalistka ostatnich mistrzostw świata w Oslo tym razem triumfowała w Lysebotn, norweskiej miejscowości położonej obok słynnego Lysefjordu, w której w czwartek odbyły się zawody na nartorolkach. Wśród mężczyzn najlepszy był Martin Johnsrud Sundby.

Zarówno panie jak i panowie mieli do pokonania dystans 7,5 kilometra. W Lysebotn na starcie stanęli też biathloniści, którzy mieli okazję zmierzyć się ze specjalistami od biegów i spisali się całkiem nieźle, nawet jeśli pierwsze lokaty padły łupem biegaczy. Rywalizacja pań stała pod znakiem dominacji Marit Bjoergen, która pewnie triumfowała, choć jej przewaga nie była tak duża jak w niektórych biegach ostatniego sezonu zimowego - druga na mecie Heidi Weng, uważana za jedną z największych norweskich nadziei na wielkie sukcesy w kolejnych latach, przegrała o niewiele ponad czternaście sekund. Na trzecim miejscu sklasyfikowana została biathlonistka Kaisa Makarainen, zdobywczyni Pucharu Świata w swojej dyscyplinie z sezonu 2010/2011.

Bieg mężczyzn na tym samym dystansie zakończył się zwycięstwem Martina Johnsruda Sundby’ego. Reprezentant Norwegii o ponad piętnaście sekund pokonał Francuza Jeana Marca Gaillarda i o ponad czterdzieści jeden Tarjeia Boe. Ten ostatni był jednocześnie najlepszym z biathlonistów, których zresztą w czołowej dziesiątce było wielu - skuteczną walkę z biegaczami podjęli także Emil Hegle Svendsen, Martin Fourcade, czy Lars Berger.