Proces licencyjny za trzy tygodnie. Trwa walka z czasem

Damian Gapiński

7 grudnia minie termin składania przez polskie kluby żużlowe dokumentów licencyjnych na sezon 2016. Dla części z nich oznacza to walkę z czasem.

Po raz kolejny przed rozpoczęciem sezonu żużlowego zmieniono Regulamin Licencyjny. Zwłaszcza w zakresie kryteriów finansowych część klubów będzie miała spore problemy, aby zdążyć w wyznaczonym terminie spłacić wszystkie zobowiązania. O tym, czy dany klub będzie mógł wystartować w sezonie 2016 w rozgrywkach ligowych zadecyduje Zespół do spraw licencji, w skład którego wejdzie od 4 do 6 osób powołanych przez Zarząd Główny PZM. Podmioty ubiegające się o licencje będą musiały spełnić cztery rodzaje kryteriów:
- prawne
- sportowe
- dotyczące infrastruktury sportowej
- finansowe

W ramach kryteriów wyodrębniono dwa typy wymagań:
- "A" - kryteria obowiązkowe - Jeżeli wnioskodawca nie spełnia któregokolwiek z Kryteriów A, wówczas Licencja uprawniająca do udziału w Rozgrywkach Klubowych PZM nie może zostać przyznana.
- "B" - kryteria uzupełniające - jeżeli Wnioskodawca nie spełnia któregokolwiek z Kryteriów B, Wnioskodawca może, wedle uznania Organów Licencyjnych, otrzymać Licencję zwykłą, Licencję Warunkową lub Licencję Nadzorowaną, uprawniającą warunkowo do udziału w Rozgrywkach Klubowych PZM.

Prezydium ZG PZM w szczególnych wypadkach ma prawo do udzielenia, na wniosek Zespołu lub na udokumentowany i poparty wiarygodnymi dokumentami wniosek Strona 6 z 27 Wnioskodawcy lub Licencjobiorcy, zgody na odstępstwo od Kryteriów A, określając jednocześnie warunki udzie lenia takiej zgody.

Organy Licencyjne mogą współpracować z wybranymi przez siebie Ekspertami. Eksperci są powoływani i odwoływani przez Przewodniczącego danego Organu Licencyjnego. Ekspert ds. Kryteriów finansowych musi posiadać aktualne uprawnienia biegłego rewidenta, certyfikat CIA (Certified Internal Auditor) albo ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), a ekspert ds. Kryteriów prawnych musi posiadać zdany egzamin sędziowski, adwokacki lub radcowski.

Postępowanie jest dwuinstancyjne. Organem I instancji jest Zespół Licencyjny, a organem odwoławczym ZG PZM. Podmioty ubiegające się o licencję zobowiązane są do:
- wniesienia opłaty (w zależności od ligi odpowiednio 3000 zł, 2000 zł i 500 zł)
- złożenia wniosku najpóźniej do 7 grudnia
- dostarczenia dokumentów osobiście, pocztą (listem poleconym), kurierem lub e-mailem (na adres licencja.zuzel@pzm.pl)

Zespół Licencyjny może przyznać licencję, odmówić przyznania licencji lub pozbawić licencji. Odwołania od decyzji Zespołu Licencyjnego wnosi się na piśmie w terminie 7 dni od daty doręczenia decyzji, a w przypadku decyzji o odmowie lub odebraniu licencji najpóźniej do 21 grudnia.

Jeżeli wnioskodawca spełnia wszystkie kryteria, to zostaje mu wydana licencja. Możliwe jest również przyznanie licencji warunkowej lub nadzorowanej.

Zespół może przyznać Licencję warunkowo (Licencja Warunkowa), w takim przypadku postanowienia warunkowe muszą być spełnione w terminie określonym w wydanej decyzji, z tym, że:
- dla Klubów Ekstraligi nie może on przekroczyć dnia 31 grudnia Roku Poprzedzającego – w zakresie postanowień finansowych innych niż zobowiązania w stosunku do zawodników (możliwe jest zawieranie ugód w tym zakresie) oraz dnia 31 marca Roku Bieżącego – w zakresie pozostałych postanowień warunkowych
- dla Klubów DM I Ligi i DM II Ligi nie może on przekroczyć dnia 31 stycznia Roku Bieżącego – w zakresie postanowień finansowych i dnia 31 marca Roku Bieżącego – w zakresie pozostałych postanowień warunkowych. Zespół ma prawo zmienić termin realizacji postanowień warunkowych z uwzględnieniem terminów, o których mowa powyżej.

Licencja Warunkowa wygasa z chwilą stwierdzenia przez Zespół niewykonania przez Klub postanowień warunkowych określonych w tejże Licencji.

W uzasadnionych przypadkach Prezydium ZG PZM może, na wniosek Zespołu, określający jednocześnie proponowane warunki programu naprawczego tego Klubu (w tym szczegółowe nakazy lub zakazy nałożone na Licencjobiorcę w związku z objęciem go nadzorem), przyznać Licencję Nadzorowaną, umożliwiającą udział Wnioskodawcy w danych Rozgrywkach Klubowych PZM, jednocześnie określając ostateczne warunki programu naprawczego tego Klubu (w tym szczegółowe nakazy lub zakazy nałożone na Licencjobiorcę w związku z objęciem go nadzorem).

Zespół może stosować w stosunku do Licencjobiorców środki nadzoru finansowego (tj. nakazy lub zakazy podejmowania określonych działań przez Klub), w szczególności w postaci:
- ograniczenia możliwości kontraktowania zawodników ze względu na sytuację finansową Licencjobiorcy
- nakazu rozwiązania kontraktu zawartego z określonym zawodnikiem
- określenia limitu finansowego jaki Licencjobiorca może wydać na wypłaty dla swoich zawodników
- nakazu określonego zachowania się przez Licencjobiorcę lub wykonania określonej czynności w zakresie dotyczącym finansów Licencjobiorcy.

Na kolejnych podstronach szczegółowo prezentujemy kryteria, jakie muszą spełnić podmioty ubiegające się o licencję.

Już wkrótce przedstawimy raporty z sytuacji poszczególnych klubów przed przystąpieniem do procesu licencyjnego.


[nextpage]

Kryteria prawne

Obowiązkowe (A) dla Ligi Zawodowej:
P1. Zgodnie z art. 15 ust. 3 Ustawy o Sporcie we współzawodnictwie organizowanym przez ZM w formie Ligi Zawodowej w takich rozgrywkach uczestniczą Kluby – członkowie PZM, będące spółkami akcyjnymi w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 roku – Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.).

P2. W Lidze Zawodowej uczestniczą Kluby będące udziałowcami EŻ.

P3. Wnioskodawca składając wniosek o wydanie Licencji zobowiązany jest do nadesłania wraz z wnioskiem licencyjnym podpisanej umowy z EŻ dot. wykonywania usług zarządzania rozgrywkami Ligi Zawodowej, pod rygorem odmowy przyznania Licencji.

Obowiązkowe (A) dla klubów I i II ligi:
P4. Zgodnie z art. 6 ust. 2 w zw. z art. 8 ust. 2 w zw. z art. 13 ust. 1 i 2 Ustawy o Sporcie, we współzawodnictwie organizowanym przez PZM w rozgrywkach o DM I Ligi i DM II Ligi uczestniczą Kluby będące członkami PZM, działające jako osoby prawne utworzone na postawie odrębnych przepisów powyższe nie dotyczy klubów zagranicznych).

P5. Wnioskodawca zobowiązany jest do nadesłania wraz z Wnioskiem licencyjnym podpisanej mowy o przystąpieniu do rozgrywek. Brak podpisania umowy o przystąpieniu do rozgrywek skutkuje odmową przyznania Licencji. Umowa o przystąpieniu do rozgrywek stanowi Załącznik nr 8 do Regulaminu.

Obowiązkowe (A) dla wszystkich klubów:
P6. Wnioskodawca nie może bez zgody PZM uczestniczyć w jakichkolwiek rozgrywkach w dyscyplinie sportu żużlowego prowadzonych przez inny podmiot w kraju lub zagranicą (powyższe nie dotyczy Klubów zagranicznych).

P7. Stadion żużlowy zgłoszony przez Wnioskodawcę we wniosku licencyjnym jako pozostający w jego dyspozycji, nie pozostawał w poprzednim Sezonie Licencyjnym w dyspozycji innego Klubu ("Inny Klub"), który nie wystąpił o przyznanie Licencji na kolejny Sezon Licencyjny, utracił ją albo uzyskał decyzję odmowną, a posiada zadłużenie wobec:
- zawodników krajowych i zagranicznych
- innych Klubów żużlowych
- FIM i FIM Europe oraz kontraktowych promotorów FIM i FIM Europe
- PZM
- EŻ
- osób urzędowych

P8. W skład jego organów wchodzi osoba fizyczna będąca w poprzednim sezonie członkiem organu innego Klubu, o którym mowa w punkcie P7.

P9. Wnioskodawca zobowiązany jest do poddania wszelkich sporów majątkowych lub niemajątkowych, mogących być przedmiotem ugody, związanych z uczestnictwem Klubu we wszelkim współzawodnictwie sportowym organizowanym i prowadzonym przez PZM lub EŻ (jako spółkę zarządzającą Ligą Zawodową), a także powstałych na tle uprawiania, organizacji, upowszechniania i rozwoju sportu żużlowego, wyłącznej właściwości i jurysdykcji Trybunału PZM, będącego stałym sądem polubownym, pod rygorem odmowy przyznania Licencji.

P10. Wnioskodawca zobowiązany jest do wprowadzania we wszelkich umowach zawieranych przez Klub z jakimikolwiek innymi Klubami, zawodnikami lub działaczami (z wyłączeniem umów o pracę) klauzuli o poddaniu wszelkich sporów majątkowych lub niemajątkowych, mogących być przedmiotem ugody, wynikających z takich umów, w tym sporów związanych z ich zawarciem, interpretacją, wykonywaniem lub rozwiązaniem, wyłącznej właściwości i jurysdykcji Trybunału PZM, będącego stałym sądem polubownym (zapis na sąd polubowny), pod rygorem poniesienia przez Klub odpowiedzialności dyscyplinarnej zgodnie z odpowiednimi przepisami PZM.

P11. Wniosek licencyjny na dany Sezon Licencyjny sporządza się według wzoru, stanowiącego załącznik nr 7 do Regulaminu.

[nextpage]

Kryteria Sportowe

Obowiązkowe (A) dla Ligi Zawodowej:
Klub startujący w rozgrywkach Ligi Zawodowej musi posiadać drużynę juniorów w liczbie co najmniej czterech (pięciu od Sezonu Licencyjnego 2018) zawodników do lat 21 posiadających obywatelstwo polskie i licencję "ż", startującą we wszystkich zawodach ligi juniorów, zgodnie z przyjętym regulaminem tych rozgrywek. Obowiązek posiadania drużyny juniorów powinien zostać spełniony od początku do końca cyklu zawodów ligi juniorów odbywających się w Sezonie Licencyjnym, na który Klub otrzymał Licencję.

Obowiązkowe (A dla klubów I i II ligi:
Klub startujący w rozgrywkach DM I Ligi i DM II Ligi musi posiadać drużynę juniorów w liczbie co najmniej trzech zawodników do lat 21 posiadających obywatelstwo polskie i licencję "ż", startującą we wszystkich zawodach o Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski ("MDMP"), zgodnie z przyjętym regulaminem tych rozgrywek. Obowiązek posiadania drużyny juniorów powinien zostać spełniony od początku do końca cyklu zawodów MDMP odbywających się w Sezonie Licencyjnym, na który Klub otrzymał Licencję. Kryterium nie dotyczy Klubów mających siedzibę poza terytorium Polski.

Kryteria dotyczące infrastruktury sportowe

Obowiązkowe (A) dla Ligi Zawodowej:
I1. Klub, aby uzyskać Licencję musi posiadać do swojej dyspozycji Stadion żużlowy, położony na terytorium Polski, spełniający wymogi FIM zawarte w aktualnie obowiązujących: "Normach dla Torów do Wyścigów Torowych (STRC)", "Regulaminie Zawodów Motocyklowych na torach Żużlowych" i "Regulaminie Organizacyjnym DMP" oraz:
1. mający co najmniej 5000 indywidualnych miejsc siedzących i zadaszoną trybunę na minimum 300 miejsc
2. wyposażony w oświetlenie minimum 1800 luxów na tor, 900 luxów w parku maszyn i linii ustawienia zawodników (w wypadku stosowania przez Klub oświetlenia przenośnego musi ono być ustawione na stadionie i gotowe do natychmiastowego użycia w każdych zawodach ligowych, które mają być transmitowane w telewizji lub w zawodach co do których podmiot zarządzający danymi Rozgrywkami Klubowymi PZM wskaże na taką potrzebę)
3. wyposażony w system monitoringu widowni, rejestracji przebiegu zawodów za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk, zgodny z obowiązującymi przepisami wykonawczymi do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych
4. wyposażony w bandy pneumatyczne z homologacją FIM. Przez posiadanie do dyspozycji Stadionu żużlowego przez Klub rozumie się sytuację, gdy Klub zapewnia sobie prawo do wyłącznego i swobodnego dysponowania Stadionem co najmniej w datach kalendarzowych zawodów oraz w datach wszystkich zawodów wyznaczonych przez uprawnione podmioty, w szczególności w nowych datach zawodów przełożonych lub odwołanych.

Obowiązkowe (A) dla klubów I i II ligi:
I2. Klub, aby uzyskać Licencję musi posiadać do swojej dyspozycji stadion żużlowy spełniający wymogi FIM zawarte w aktualnie obowiązujących: "Normach dla Torów do Wyścigów Torowych STRC)", "Regulaminie Zawodów Motocyklowych na torach Żużlowych" i "Regulaminie organizacyjnym DM I/II Ligi" oraz:
1. mający co najmniej następującą liczbę indywidualnych miejsc siedzących: dla DM I Ligi – 500, dla DM II Ligi – 300
2. wyposażony w oświetlenie minimum 900 luxów na tor i 400 luxów w parku maszyn i linii ustawienia zawodników (w wypadku stosowania przez Klub oświetlenia przenośnego musi ono być ustawione na stadionie i gotowe do natychmiastowego użycia w każdych zawodach ligowych, które mają być transmitowane w telewizji lub w zawodach co do których podmiot zarządzający danymi Rozgrywkami Klubowymi PZM wskaże na taką potrzebę); wymóg oświetlenia nie dotyczy Klubów DM II Ligi
3. wyposażony w system monitoringu widowni, rejestracji przebiegu zawodów za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk, zgodny z obowiązującymi przepisami wykonawczymi do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych
4. wyposażony w bandy pneumatyczne z homologacją FIM. Przez posiadanie do dyspozycji Stadionu żużlowego przez Klub rozumie się sytuację, gdy Klub zapewnia sobie prawo do wyłącznego i swobodnego dysponowania Stadionem co najmniej w datach kalendarzowych zawodów oraz w datach wszystkich zawodów wyznaczonych przez uprawnione podmioty, w szczególności w nowych datach zawodów przełożonych lub odwołanych.

Obowiązkowe (A) dla wszystkich klubów:
I3. Klub jest zobowiązany do zapewnienia na Stadionie pomieszczeń medycznych, zgodnych z aktualnymi na dany rok przepisami Normy dla Torów do Wyścigów Torowych (STRC) i Kodeksu Antydopingowego FIM.

I4. Klub jest zobowiązany do zapewnienia na Stadionie szatni dla drużyn gospodarzy i gości, każda z natryskami i toaletami.

I5. Klub jest zobowiązany do zapewnienia na Stadionie odpowiedniej liczby toalet publicznych dla kibiców obojga płci.

I6. Klub jest zobowiązany do zapewnienia na Stadionie, że wszystkie szatnie i pokoje, o których mowa w pkt. I.3., I.4. oraz I.5. będą jasne, czyste, higieniczne, przestronne i odpowiednio wyposażone.

I7. Klub jest zobowiązany do zapewnienia na Stadionie przestrzegania aktualnych na dany rok przepisów Kodeksu Ochrony Środowiska FIM i PZM.

I8. Klub jest zobowiązany do zapewnienia na Stadionie zabezpieczenia medycznego przeznaczonego dla widzów.

I9. Klub jest zobowiązany do stworzenia na Stadionie udogodnień dotyczących wejścia i przyjęcia kibiców drużyn gości oraz zapewnienia minimum 5% miejsc dla nich.

I10. Klub jest zobowiązany do wyraźnego oznakowania na Stadionie wszelkich przejść, wyjść i wjazdów awaryjnych.

I11. Klub jest zobowiązany do nagłośnienia wszystkich części Stadionu przeznaczonych dla publiczności.

I12. Klub jest zobowiązany do stworzenia parkingu dla autokarów i samochodów, w tym należycie oznaczonego, wyodrębnionego, ogrodzonego i strzeżonego parkingu dla drużyny przyjezdnej i osób urzędowych zawodów, na którym Klub odpowiada zasadzie ryzyka za wszelkie szkody w pozostawionych na parkingu pojazdach oraz innym mieniu, przy uwzględnieniu lokalizacji Stadionu i dostępności transportu publicznego. W przypadku Klubów uczestniczących w Lidze Zawodowej parking musi być ponadto zlokalizowany w takim miejscu, aby nie oddzielały go od parku maszyn ciągi komunikacyjne, którymi poruszają się kibice.

I13. Klub jest zobowiązany do stworzenia na Stadionie loży prasowej na trybunie dla co najmniej 30 osób ze stałymi miejscami dla prasy wyposażonymi w punkty pozwalające na umieszczenie sprzętu komputerowego, fotograficznego oraz posiadające zasilanie elektryczne.

I14. Klub jest zobowiązany do stworzenia na Stadionie loży prasowej na trybunie dla co najmniej 20 w przypadku DM I Ligi)/ 10 (w przypadku DM II Ligi) osób ze stałymi miejscami dla prasy wyposażonymi w punkty pozwalające na umieszczenie sprzętu komputerowego, fotograficznego oraz posiadające zasilanie elektryczne.

I15. Klub jest zobowiązany do zapewnienia na Stadionie stanowisk radiowo - telewizyjnych, przy czym powinny one być usytuowane w centralnym miejscu i dodatkowo zadaszone i oddzielone.

I16. Klub jest zobowiązany do zapewnienia na Stadionie stanowisk radiowo - telewizyjnych, przy czym powinny one być usytuowane w centralnym miejscu.

I17. Klub jest zobowiązany do spełnienia na Stadionie wymogów określonych przez stację telewizyjną posiadającą prawa do przekazu telewizyjnego lub przekazującej relację z zawodów oraz zapewnienia parkingu dla samochodów używanych przez taką stację telewizyjną.

I18. Klub jest zobowiązany do zorganizowania na Stadionie biura prasowego wyposażonego w co Najmniej bezprzewodowy dostęp do internetu.

I19. Klub jest zobowiązany do posiadania na Stadionie zamontowanego telebimu o wymiarach nie mniejszych niż 7mx5m - 35 m2 o minimalnej rozdzielczości 640x480 pixeli (zalecana większa) obsługującego co najmniej następujące formaty plików: *.mpg, *.avi, *.jpg.

I20. Klub jest zobowiązany do zorganizowania na Stadionie biura zawodów z wejściem od strony parku maszyn lub w budynku, gdzie znajduje się pomieszczenie sędziego podczas zawodów.

I21. Klub jest zobowiązany do oznaczenia, w sposób precyzyjny, widoczny i nie budzący wątpliwości dla zawodników i sędziego granic parku maszyn.

I22. Klub jest zobowiązany do posiadania zintegrowanego (kompatybilnego) systemu identyfikacji osób, sprzedaży biletów, kontroli przebywania w miejscu i w czasie trwania meczu, kontroli dostępu do określonych miejsc oraz weryfikacji informacji w rozumieniu art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych.

I23. Klub jest zobowiązany do zapewnienia w zakresie produkcji telewizyjnej zawodów Ligi Zawodowej w miejscach wyznaczonych przez podmiot zarządzający na Stadionie:
1) stałych podestów przeznaczonych pod kamery telewizyjne i operatora
2) miejsca na podnośnik z wysięgnikiem przeznaczony do ustawienia kamery telewizyjnej z operatorem lub miejsca na podwieszenie głowicy kamery pod dachem stadionu
3) spełnienia warunków technicznych określonych w zawartej przez podmiot zarządzający danymi
Rozgrywkami Klubowymi PZM umowie na transmisje telewizyjne.

I24. Klub jest zobowiązany do posiadania i utrzymywania w należytej sprawności wszelkich urządzeń i systemów wymaganych przez przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych dla organizatorów imprez sportowych podwyższonego ryzyka.

I25. Klub jest zobowiązany do zapewnienia wyłącznie na potrzeby stacji telewizyjnej posiadającej prawa do przekazu telewizyjnego dwóch przepustów pod torem o średnicy min. 20 cm każdy, w miejscu wskazanym przez EŻ, w celu przeprowadzenia okablowania dla kamer telewizyjnych instalowanych na płycie wewnątrz toru oraz doprowadzenia zasilania prądem elektrycznym.

[nextpage]

Kryteria finansowe

Obowiązkowe (A) dla Ligi Zawodowej:
F2. Od Sezonu Licencyjnego 2017 ustala się rok obrotowy dla Klubów na okres od dnia 1 listopada danego roku kalendarzowego do dnia 31 października kolejnego roku kalendarzowego.

Nieobowiązkowe (B) dla Ligi Zawodowej:
F7. Klub nie może wydać łącznie na wypłaty dla zawodników więcej niż 65% swoich wpływów (do tej kwoty nie wlicza się barterów).

Obowiązkowe (A) dla klubów I ligi:
F6. W przypadku przekształcenia stowarzyszenia w spółkę kapitałową lub przekazania miejsca w lidze przez stowarzyszenie do spółki kapitałowej – przedłożyć zgodę właściwego organu PZM oraz porozumienie o przejęciu miejsca w danych Rozgrywkach Klubowych PZM, określającego przejęcie wszelkich zobowiązań i należności stowarzyszenia oraz kompletną ich listę.

Obowiązkowe (A) dla klubów I i II ligi:
F3. Od Sezonu Licencyjnego 2017 ustala się rok obrotowy dla Klubów na okres od dnia 1 listopada danego roku kalendarzowego do dnia 31 października kolejnego roku kalendarzowego.

Obowiązkowe (A) dla wszystkich klubów:
F1. Warunkiem otrzymania Licencji jest posiadanie przez Wnioskodawcę niezbędnych środków finansowych i przejrzystość prowadzonej ewidencji księgowej oraz zagwarantowanie interesów ewentualnych wierzycieli, jak również posiadanie wymaganych wskaźników analizy ekonomicznej, o której mowa w Regulaminie.

F4. Wnioskodawca musi spełniać łącznie, co najmniej następujące warunki:
1. posiadać wystarczające środki finansowe lub możliwości kredytowe pozwalające na zachowanie płynności finansowej w okresie, co najmniej do zakończenia najbliższego Sezonu Licencyjnego, którego dotyczy wniosek
2. zapewnić utrzymanie dodatniego majątku netto, na dzień 31 października Roku Poprzedzającego
3. wykazać, że posiada solidną strukturę finansową uwzględniającą prawidłowe zarządzanie finansami klubowymi
4. prowadzić księgi rachunkowe zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i
standardami finansowymi
5. stosować zasadę memoriału - co oznacza, że transakcje i wydarzenie są ewidencjonowane w momencie ich wystąpienia, a nie w momencie otrzymania środków pieniężnych i są rejestrowane
w księgach rachunkowych oraz wykazywane w sprawozdaniach finansowych za okres, którego dotyczą.
6. rejestrować w księgach rachunkowych należności i zobowiązania z tytułu rozliczeń z zawodnikami na wydzielonych analitycznych kontach rachunkowych (wg poszczególnych zawodników) i wykazywać w bilansie w odrębnych pozycjach.
7. wykonać wszelkie zobowiązania względem zawodników wynikające z zawartych z nimi kontraktów, a pozostające w związku z rozgrywkami prowadzonymi w danym roku nie później niż do dnia 30 listopada Roku Poprzedzającego; niedozwolone jest przenoszenie przez Klub jakichkolwiek zobowiązań wynikających z kontraktu z zawodnikiem na osoby trzecie (w przypadku Klubu Ekstraligi nie uwzględnia się jakichkolwiek porozumień w zakresie prolongaty wykonania tych zobowiązań). Zespół może ustalać na potrzeby udzielania Klubom Licencji kategoryzację i gradację ważności Kryteriów finansowych określonych powyżej.

F5. Do Wniosku licencyjnego Wnioskodawca dołącza następujące dokumenty finansowe:
1. projekt dochodów i wydatków na Sezon Licencyjny, zgodnie ze wzorem zatwierdzonym przez Prezydium ZG PZM
2. sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy, wraz z raportem i opinią
biegłego rewidenta
3. sprawozdanie finansowe za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 października Roku Poprzedzającego (w przypadku Klubów Ekstraligi – łącznie z raportem i opinią biegłego rewidenta z przeglądu skróconego, śródrocznego sprawozdania finansowego)
4. zaświadczenia o braku na dzień 31 października Roku Poprzedzającego zadłużeń w stosunku do ZUS i właściwych urzędów skarbowych lub porozumienia z ww. instytucjami o sposobie realizacji zadłużeń
5. oświadczenia o braku na dzień 30 listopada Roku Poprzedzającego zobowiązań Klubu wynikających z regulaminów i zawartych umów na dany rok i lata poprzednie wobec:
1) zawodników krajowych i zagranicznych
2) innych Klubów żużlowych
3) FIM i FIM Europa oraz kontraktowych promotorów FIM i FIM Europa
4) PZM
5) EŻ
6) osób urzędowych; względnie odpowiednie dokumenty uzgadniające sposób i terminy spłaty ww. zobowiązań, z zastrzeżeniem Kryterium F.4 pkt 7 powyżej, albo potwierdzenie wpłaty na konto ZG PZM środków pieniężnych wystarczających do zaspokojenia zobowiązań zawodnika w wypadku wskazanym w § 30 ust. 4 Regulaminu.
6. dokumenty świadczące o uregulowaniu opłat publiczno - prawnych związanych z obiektami sportowymi (lokalne podatki, czynsz dzierżawny, itp.).
7. specyfikację wszelkich zobowiązań finansowych wynikających ze złożonego sprawozdania finansowego, o którym mowa w pkt 3 powyżej, uwzględniającą, co najmniej nazwę podmiotu, w stosunku do którego istnieje zobowiązanie, kwotę zobowiązania, termin wymagalności zobowiązania.
8. oświadczenie o wyrażeniu zgody na dokonywanie w okresie obowiązywania Licencji okresowych przeglądów ksiąg rachunkowych w celu bieżącej kontroli sytuacji ekonomiczno - finansowej, na zasadach i warunkach określonych przez PZM lub EŻ.
9. zobowiązanie do wprowadzenia od dnia 1 stycznia 2016 roku zatwierdzonych przez Prezydium ZG PZM założeń do polityki rachunkowości, zakładowego planu kont, procedury obiegu dokumentów i instrukcji inwentaryzacyjnej.
KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

< Przejdź na wp.pl