WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Matej Zagar

Żużel. Matej Zagar w końcu to zrobił. Złamał magiczną barierę w Grand Prix

Tomasz Janiszewski

Nie udało się przed rokiem, udało się teraz, choć Mateja Zagara w tym sezonie więcej w turniejach Grand Prix zapewne już nie zobaczymy. 39-letni Słoweniec w sobotę w Gorican przekroczył granicę 1000 punktów zdobytych w światowym cyklu.

WP SportoweFakty informowały w sobotę o szansie Bartosza Zmarzlika na znalezienie się w zaszczytnym gronie zawodników, którzy przekroczyli barierę 1000 punktów turniejowych zdobytych w cyklu Grand Prix. Do tego sezonu indywidualny wicemistrz świata przystępował z dorobkiem 885 punktów, więc jeszcze trochę czasu zajmie mu dokonanie tej sztuki, ale zaczął najlepiej jak mógł. W sobotę w Gorican 27-latek wygrał zawody i zainkasował 20 "oczek" do klasyfikacji.

Natomiast już teraz swoją okazję na znalezienie się w "klubie 1000" miał Matej Zagar. Reprezentant Słowenii otrzymał możliwość startu w Chorwacji z "dziką kartą". Przez cały wieczór spisywał się dobrze i ani razu nie dojechał do mety ostatni. 39-latek pewnie awansował do półfinału i już samo to oznaczało, że udało mu się przebić prestiżowy tysiąc.

Ostatecznie Zagar zajął na Stadionie Milenium szóste miejsce i wywalczył za to 11 punktów. Przed zawodami miał ich na swoim koncie 991. Dzięki temu został jedenastym żużlowcem w historii istniejącego od 1995 roku cyklu, który zdobył w nim czterocyfrową liczbę punktów. Absolutnym liderem i rekordzistą jest tutaj rzecz jasna Amerykanin Greg Hancock.

Doświadczony Słoweniec z Lublany był już bliski tego sukcesu w 2021 roku, ale przez całą edycję jeździł bez wyrazu, był nieskuteczny, nie awansował do żadnego półfinału. Zdobył tylko 45 punktów, zresztą podobnie było w sezonie 2020, gdy zgarnął 46. W wyniku słabej postawy i niepowodzenia w eliminacjach, które w przeszłości przecież lubił wygrywać, Zagar wypadł ze stawki GP. Startował w nim nieprzerwanie od 2013.

Inną ciekawostką statystyczną dotyczącą słoweńskiego jeźdźca jest dziewiąty już jego start w zawodach cyklu z "dziką kartą". To indywidualny rekord, który dotąd dzielił z Vaclavem Milikiem. Zagar z takim zaproszeniem startował aż na czterech torach. Pięciokrotnie w Krsko, dwukrotnie w Gorican i po razie w Lonigo oraz Terenzano.

Czołówka tabeli punktowej wszech czasów GP i miejsca w niej obecnych zawodników*: