Do Wilanowa przyjechali zawodnicy z całego świata, reprezentujący 5 kontynentów. Z Ameryki Północnej przybyli zawodnicy z Kanady, USA, Meksyku, Gwatemali i Jamajki. Australię i Oceanię reprezentują Australijczycy i Nowozelandczycy, a z Afryki zawodnicy z Republiki Południowej Afryki i Nigerii. W turnieju bierze udział 365 zawodników z 40 krajów!
Cieszymy się, że współdzielimy pasję i miłość do badmintona z zawodnikami, którzy musieli pokonać samolotem aż 17 804 km jak np. z Nowej Zelandii, aby zagrać w naszym Turnieju.
International Challenge przyciąga mocnych zawodników
ORLEN Polish Open z pulą nagród 15 000$ jest atrakcyjnym wydarzeniem dla wielu młodych, utalentowanych badmintonistów chcących uczyć się od lepszych zawodników i podnosić swój poziom gry. Wystarczy spojrzeć na listę zgłoszeń, znajdują się na niej nazwiska z nawet pierwszej pięćdziesiątki światowej listy rankingowej. Według rankingu Badminton World Federation najwyżej rozstawieni z numerem 1 w ORLEN Polish Open są:
Kalle Koljonen (Finlandia) singiel męski — nr 57 w rankingu BWF.
Ashmita Chaliha (Indie) singiel żeński — nr 47 w rankinguBWF.
Kevin Lee/Ty Alexander Lindeman (Kanada) debel męski — nr 38 w rankingu BWF.
Catherine Choi/Josephinę Wu (Kanada) debel żeński — nr 28 wrankingu BWF.
Ty Alexander Lindeman/Josephinę Wu (Kanada) mikst — nr 29 w rankingu BWF.
To już 46 edycja
Tegoroczny turniej ORLEN Polish Open jest 46. edycją w historii. Po raz pierwszy badmintoniści walczyli o międzynarodowe mistrzostwo Polski w 1975 roku. Czterech edycji nie rozegrano (1989, 2001, 2018, 2020), a Polacy triumfowali 26 razy w pięciu kategoriach. Tytuły mistrzowskie wygrywali reprezentanci 30 państw i czterech kontynentów: Europy, Azji, Australii i Ameryki Północnej.
Pierwszym polskim singlistą, który wygrał Polish Open, był Przemysław Wacha. Turniej w 2002 roku był niezwykle udany dla Polaków, bo nasi reprezentanci zgarnęli wówczas cztery tytuły. W singlu kobiet wygrała Kamila Augustyn, w deblu kobiet Kamila Augustyn z Nadią Kostiuczyk, a w deblu mężczyzn Michał Łogosz i Robert Mateusiak.
W sumie w 46-letniej historii nasi reprezentanci zdobyli 26 tytułów mistrzowskich. Trzykrotnie tytuł zdobywał singlista — Przemysław Wacha w latach 2002, 2005, 2006. Dwukrotnie singlistki, Kamila Augustyn w 2002 roku i występująca pod Polską flagą Linling Wang. Osiem razy Polacy wygrywali w deblu mężczyzn i w mikście, sześciokrotnie w deblu kobiet.
Rekordzistką, jeśli chodzi o liczbę złotych medali w Polish Open, jest Niemka Monika Cassens (byłe NRD), która wygrywała aż 18-krotnie, a potrzebowała na to zaledwie siedmiu lat. Drugi w klasyfikacji medalowej jest Robert Mateusiak, który potrzebował 18 lat, aby wygrać 12 razy Polish Open.
Niestety w tym roku nasi singliści nie poprawią statystyki medalowej, ale w grze o medale dalej są deble mężczyzn i kobiet oraz miksty. Żaden z naszych reprezentantów w grach pojedynczych nie zdołał awansować do turnieju głównego.
Wielkie emocje dopiero przed nami!
Przed nami weekend pełen emocji. W sobotę 23 marca odbędą się ostatnie gry kwalifikacyjne, a od godziny 16:00 rozpoczną się ćwierćfinały i zacznie się prawdziwa walka o medale. Tutaj nie będzie już żadnych kalkulacji. Czeka na nas wiele zaciętych, trzysetowych pojedynków. Ci, którzy awansują do niedzielnych półfinałów, zapewnią sobie medal. Jakiego koloru on będzie — dowiemy się po niedzielnych finałach, które zaczną się o godz. 13.00.
Harmonogram:
Sobota 23.03
godz. 09:00-15:00 rundy kwalifikacyjne
godz. 16:00-20:00 — ćwierćfinały
Niedziela 24.03
godz. 09:00 -13:00 — półfinały
godz. 13:00 — finały
Transmisję ze wszystkich meczów można oglądać na żywo na platformie Badminton Europe TV (www.badmintoneurope.tv).