MLB w żałobie po śmierci Hanka Aarona. Nie żyje król home runów

Major League Baseball straciła wielką gwiazdę i legendę. W wieku 86 lat zmarł Hank Aaron. Zawodnik, który przez ponad 30 lat był posiadaczem rekordu w liczbie home runów.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Hank Aaron Getty Images / Mike Stobe / Na zdjęciu: Hank Aaron

Hank Aaron spędził w MLB 23 sezony (1954-1976), w ciągu których grał dla zaledwie dwóch klubów - Milwaukee Brewers i Atlanta Braves. W 1957 roku poprowadził ten pierwszy zespół do zwycięstwa w World Series, w którym Brewers pokonali 4:3 New York Yankees w rywalizacji do czterech wygranych.

Aaron słynął z niesamowitego uderzenia (pseudonim "młot") i zdobywał dla drużyny dużo punktów. 8 kwietnia 1974 roku zaliczył 715. home run (wybicie piłki poza boisko) i pobił rekord legendarnego Babe'a Rutha. Przed osiągnięciem tego wyniku istniały poważne obawy o jego życie. Wielu uważało go za czarnoskórego gracza dążącego do pobicia rekordu ustanowionego przez białego człowieka.

Aaron prosił kolegów z drużyny, aby nie martwili się o niego. W tym czasie otrzymywał pogróżki, które miały na celu go zniechęcić. "Biali są o wiele lepsi niż króliki z dżungli" - napisano w jednym z listów (cytat za mlb.com). Choć sam zawodnik był pod wielką presją, to jednak pobił jeden z największych rekordów w amerykańskim sporcie.

- Cóż za wspaniały moment dla baseballa, co za wspaniały moment dla Atlanty i stanu Georgia. Cóż za wspaniały moment dla kraju i świata. Czarnoskóry mężczyzna otrzymuje owację na stojąco na Dalekim Południu za pobicie rekordu bejsbolowego idola wszech czasów. To wspaniały moment dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla Henry'ego Aarona. I po raz pierwszy od dłuższego czasu ta pokerowa twarz u Aarona pokazuje ogromne napięcie i zarazem ulgę związaną z tym, z czym musiał żyć przez ostatnie kilka miesięcy - komentował Vin Scully historyczny moment w telewizji.

Ostatecznie Aaron zdobył w ciągu swojej kariery 755 home runów. Jego rekord przetrwał ponad 30 lat. W 2007 roku pobił go Barry Bonds, jednak nigdy nie zyskał tytułu "króla home runów" w oczach większej liczby kibiców. Stało się tak, ponieważ cień na jego karierę położyło stosowanie sterydów.

Po zakończeniu kariery Aaron działał na rzecz równouprawnienia. W 1982 roku został przyjęty do Galerii Sław. 20 lat później prezydent George W. Bush uhonorował go Medalem Wolności. Zmarł we śnie w wieku 86 lat 22 stycznia 2021 roku.

Zobacz także:
Australian Open: znany sędzia trafił do szpitala
Dyrektor Australian Open o zakażeniach wśród tenisistów

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×