WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Wymiary boiska piłkarskiego

Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej? Kiedyś było to zależne od stadionu, dziś przepisy regulują tą kwestię dokładnie. Wszystkie boiska muszą mieć taki sam rozmiar.
Kuba Kaczmarek
Kuba Kaczmarek
TVN Agency

Boisko piłkarskie musi być prostokątne. W marcu 2008 roku Komitet Wykonawczy FIFA przyjął uchwałę, która zakłada, że wymiary boiska piłkarskiego muszą wynosić 105 metrów długości i 68 szerokości. Dotyczy to jednak tylko boisk powstałych od marca 2008 roku. Wcześniej były widełki i wymiary boiska do piłki nożnej różniły się w zależności od stadionu. Jedne kluby miały większe, a inne mniejsze boiska.

Przepisy zakładały, że długość musi wynosić od 90 do 120 metrów, a szerokość od 45 do 90 metrów. Jak widać wymiary boiska piłkarskiego mogły się bardzo różnić, m.in. dlatego postanowiono to ujednolicić.

Jakie wymiary ma boisko piłkarskie? Jakie wymiary ma boisko piłkarskie?
Boisko do piłki nożnej składa się z kilku elementów, które również muszą mieć takie same wymiary. Długość pola karnego wynosi 16,50m, a szerokość 40,32 m. W nim znajduje się pole bramkowe - długie na 5,50 metra, a szerokie na 18,32 metra.

Na środku boiska piłkarskiego znajduje się okrąg, którego promień wynosi 9,15 m. W momencie wznawiania gry ze środka, nie mogą znajdować się w nim inni zawodnicy. Najważniejszym elementem boiska są oczywiście bramki. Ich wymiary to 7,32 m szerokości i 2,44 m wysokości. W odległości 11,5 m znajduje się punkt z którego wykonuje się rzuty karne. Z tym stałym fragmentem gry związany jest półokrąg znajdujący się przed polem karnym. Wyznacza on miejsce w którym nie mogą przebywać się inni zawodnicy w momencie wykonywania rzutu karnego.

Czy wiedziałeś wcześniej jakie wymiary ma boisko piłkarskie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.