Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Spadochroniarstwo - dyscypliny, historia, zasady

Spadochroniarstwo jest sportem polegającym na kontrolowanym opadaniu z użyciem spadochronu. Szczegółowe zasady tego sportu są determinowane przez regulaminy poszczególnych dyscyplin.
Marlena Kostyńska
Marlena Kostyńska
PAP/EPA / SOEREN STACHE

Spadochroniarstwo - informacje ogólne

Spadochroniarstwo to szerokie pojęcie obejmujące różne dyscypliny skoków spadochronowych, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Wyposażony w spadochron skoczek spadochronowy opada z określonej wysokości, a taki skok może uwzględniać całkowite lub częściowe swobodne spadanie, które ostatecznie zostaje zamortyzowane przez spadochron.

Spadochroniarze lądujący na stadionie Spadochroniarze lądujący na stadionie

Spadochroniarstwo - dyscypliny

Konkurencje klasyczne:

- Celność lądowania - ta dyscyplina należy do najstarszych i obecnie najpopularniejszych odmian spadochroniarstwa. Zawodnik wyskakuje z wysokości ok. 1100 m, a jego zadaniem jest wylądować jak najbliżej celu oznaczonego kołem o średnicy 30 cm. W tym sporcie wyróżnia się skoki indywidualne i grupowe.
- Akrobacja indywidualna - konkurencja spadochroniarstwa, w której zawodnik skacze z wysokości 2200 m i w fazie swobodnego spadania musi wykonać wiązankę figur, wśród których znajdują się spirale i salta. 

Pozostałe dyscypliny spadochroniarstwa:

  - RW - dyscyplina grupowego spadochroniarstwa akrobacyjnego; grupa spadochroniarzy (4-, 8- lub 16-osobowa) ma za zadanie utworzyć podczas swobodnego spadania sekwencję figur.
- VFS - polega na tworzeniu formacji przez 4-osobową grupę spadochroniarzy, którzy opadają w pozycji wertykalnej, co umożliwia nabranie większych prędkości.
- CRW lub CF - zawody spadochroniarskie w Canopy Formation polegają na tworzeniu przez drużynę skoczków formacji przy otwartych spadochronach - zawodnicy ustawiają się na czaszach spadochronów szybujących innych członków drużyny.
- Freestyle - skoczek spadochronowy podczas swobodnego spadania wykonuje sekwencję określonych wcześniej figur; towarzyszy mu kamerzysta.
- Freeflying - konkurencja na zasadach freestyle'u, jednak bierze w niej udział dwóch zawodników i kamerzysta;
- Skysurfing - akrobacje powietrzne na desce, które zawodnik musi wykonać w czasie 50 sekund; prędkość opadania skoczka wynosi ok 200 km/h.
- Canopy Piloting, czyli pilotowanie czaszami, jest jedną z nowszych dyscyplin spadochroniarstwa; odbywa się przy sztucznym zbiorniku wodnym (swoop pond), którego powierzchni w niektórych wariantach przed lądowaniem muszą dotknąć spadochroniarze; zawodnicy latają na czas (jak najszybszy przelot między znacznikami), dystans (przelot na wyznaczonej wysokości) i celność (lądowanie w wyznaczonym miejscu);
- Latanie w wingsuicie - szybowanie w specjalnym kombinezonie po skoku z samolotu czy szczytu górskiego; lot w wingsuicie kończy się przez otwarcie spadochronu, jednak w 2012 roku Garry Connery po raz pierwszy wykonał skok nie używając spadochronu do lądowania.
- Para-Ski - obecnie rzadko uprawia się tę dyscyplinę; łączy ona cztery konkurencje: celność lądowania, narciarski slalom gigant, strzelanie z broni krótkiej i pływanie.
- Wielobój spadochronowy - zawody w tej dyscyplinie składają się z konkurencji celności lądowania (w dzień i w nocy), pływania, biegów przełajowych i strzelania.
- B.A.S.E. - ta dyscyplina spadochroniarstwa polega na wykonywaniu skoków z klifów, budynków, mostów czy anten.

Jedną z najnowszych dyscyplin opierających się na spadochroniarstwie jest indoor skydiving, w której sukcesy odnosi Maja Kuczyńska. Zawody indoor skydiving odbywają się w tunelu aerodynamicznym, który służy skoczkom spadochroniarskim do treningów. Pierwsze mistrzostwa świata w tej kategorii odbyły się w 2015 roku.


Spadochroniarstwo - historia

Spadochroniarstwo zapoczątkował André-Jacques Garnerin, wynalazca spadochronu, który 22 października 1797 roku jako pierwszy człowiek na świecie wykonał skok spadochronowy. Spadochrony przystosowane do swobodnego spadania i otwierane w czasie lotu powstały dopiero w latach 20. XX wieku i już wtedy przeprowadzono pierwsze międzynarodowe zawody w skokach spadochronowych na celność lądowania. W Polsce rozpowszechnianie spadochroniarstwa rozpoczęło się w 1933 roku, a pierwsze krajowe mistrzostwa odbyły się w 1954 roku. Podczas nich zasłynął Jerzy Kubaczewski, bijąc rekord świata w skoku na celność.

Spadochroniarstwo - zasady

Osoby chcące brać udział w zawodach spadochronowych muszą otrzymać odpowiednią licencję uprawniającą do wykonywania skoków ze spadochronem. Żeby rozpocząć szkolenie spadochronowe w Polsce trzeba ukończyć 16 lat. Podczas zawodów określane są zasady wykonywania skoków, które są zależne od dyscypliny. Podawana jest wymagana wysokość, z której skacze zawodnik lub grupa zawodników, określone figury w skokach akrobatycznych, sposób opadania czy kryteria lądowania.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
sportowefakty.wp.pl; zwiazek-polskich-spadochroniarzy.pl; 4risk.net
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×