Zasady gry w piłkę nożną

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Leszek Szymański
PAP / Leszek Szymański
zdjęcie autora artykułu

Piłka nożna to jedna z najbardziej popularnych dyscyplin zespołowych na świecie. O zasadach gry w piłkę nożną można przeczytać w WP SportoweFakty.

Zasady piłki nożnej są bardzo proste. Mecz rozgrywany jest na boisku, na którym znajdują się dwa zespoły. Każdy z nich liczy po jedenastu zawodników. Celem drużyn jest zdobycie jak największej liczby bramek, aby tego dokonać muszą postępować zgodnie z zasadami gry w piłkę nożną. Czas trwania meczu w piłce nożnej

Spotkanie futbolowe składa się z dwóch połów, każda z nich liczy 45 minut. Cały mecz trwa zatem 90 minut. To podstawowy czas gry. Jednak sędzia główny spotkania ma prawo doliczyć do regulaminowego czasu kilka dodatkowych minut, jeśli uzna, że zachodzi taka potrzeba (wpływ na decyzję arbitra mogą mieć dłuższe przerwy w grze). Liczba zawodników w piłce nożnej

W meczu piłkarskim biorą udział dwie drużyny, każda z nich składa się z jedenastu zawodników, którzy znajdują się na murawie. Przy linii bocznej znajduje się ławka, na której zasiadają gracze rezerwowi. Ich liczba jest limitowana przepisami rozgrywek. Najczęściej jest to siedmiu piłkarzy. Trener w oficjalnych meczach może skorzystać z trzech zmian w trakcie meczu. Wykroczenia i kartki w piłce nożnej

Futbol jest sportem kontaktowym. Oznacza to, że pomiędzy zawodnikami dochodzi do starć. Niektóre z nich nie są zgodne z regulaminem. Nazywa się je faulem. Najczęściej jest to umyślne lub przypadkowe zagranie, które wykracza poza ramy fair play. W myśl tej definicji faulem może być: popchnięcie, trzymanie za koszulkę, oplucie innego zawodnika lub brutalny wślizg.

Fantastyczny powrót Realu Madryt! Królewscy uratowali pozycję lidera [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

W piłce nożnej są dwa rodzaje kartek, żółta i czerwona. Sędzia, który czuwa nad przestrzeganiem przepisów może pokazać kartonik po złamaniu zapisów regulaminu. Więcej o żółtej i czerwonej kartce w piłce nożnej można przeczytać w WP SportoweFakty. Stałe fragmenty gry W trakcie meczu piłki nożnej może dojść do przerwania rozgrywania akcji na wskutek faulu, autu itp.. Wznowienie gry następuje po tzw. stałym fragmencie. W futbolu można wyróżnić ich kilka:

  • Aut - ma miejsce, gdy piłka opuści jedną z linii bocznych boiska. Wznowienie gry następuje poprzez wyrzut piłki rękoma zza głowy bez odrywania nóg od murawy. W teorii taki powrót do meczu powinien mieć rozpocząć się w tym samym miejscu, w którym piłka opuściła boisko. 
  • Rzut rożny - ten stały fragment gry ma miejsce, gdy futbolówka opuści linię końcową boiska, czyli tzw. linię bramkową (oczywiście poza bramką) z winy drużyny broniącej się. Grę wznawia się kopnięciem piłki z narożnika boiska, w którym zbiegają się linie boczna i końcowa. 
  • Rzut bramkowy - sytuacja ma miejsce wtedy, gdy piłka opuści boisko przez linię końcową, ale z winy atakującej drużyny. Bramkarz ustawia piłkę w dowolnym miejscu pola bramkowego i kopnięciem wprowadza ją do gry. 
  • Rzut karny - sędzia ma prawo podyktować ten stały fragment gry po tym, gdy zawodnik drużyny atakującej będzie faulowany w polu karnym drużyny broniącej. Wykonuje się go z punktu, który oddalony jest o jedenaście metrów od bramki. Jest to sytuacja sam na sam z bramkarzem. 
Źródło artykułu: