Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Co to jest CrossFit i na czym polega?

CrossFit zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Największą renomą cieszy się za oceanem. O tym, co to jest CrossFit można przeczytać w WP SportoweFakty.
Bruno Szafer
Bruno Szafer
zajęcia fitness Getty Images / Andreas Rentz / Na zdjęciu: zajęcia fitness

Czym jest CrossFit? 

CrossFit jest typem treningu siłowego i kondycyjnego. System ten powstał w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, kiedy Greg Glassman zaczął używać go do rozwoju osobistego kalifornijskich policjantów. Od tamtej pory CrossFit używany był w szkoleniu marines, strażaków czy żołnierzy. Ten typ treningu zdobył uznanie na całym świecie dzięki dobrym rezultatom.

W dużym uproszczeniu CrossFit to system treningowy, który wykonuje się w bardzo intensywny sposób bez chwili na odpoczynek. W efekcie pojawia się ogromne zmęczenie, które wpływa na rozwój siły i masy mięśniowej. CrossFit wyrabia wydolność krążeniową i oddechową. Ma duże znaczenie w zwiększeniu szybkości, psychomotoryki, rozciągliwości i równowagi. Ten system jest również doskonałą propozycją dla osób chcących zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Poza tym katorżniczy trening jest doskonałą okazją do przełamywania własnych barier, co świetnie wpływa na rozwój osobisty.

- CrossFit w moim życiu pojawił się w najbardziej odpowiednim momencie. Był to kolejny etap zrzucania zbędnych kilogramów, których mi się uzbierało swego czasu zdecydowanie za dużo - mówi bloger, Kamil Timoszuk.

Jak ćwiczyć CrossFit? 

CrossFit to połączenie gimnastyki, podnoszenia ciężarów i treningu metabolicznego, czyli takiego, który przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Od innych form treningu różni się tym, że charakteryzuje się ciągłą zmiennością ćwiczeń i ich intensywnością.

Wielką zaletą CrossFitu jest fakt, iż do jego uprawiania nie jest potrzebny dodatkowy sprzęt. Wystarczą zwykłe hantle, sztangi a często nawet ciężar swojego ciała. Żadnego znaczenia nie ma również to w jakim miejscu odbywa się trening.

Ćwiczenia można wykonywać codziennie i trwają one około godziny. CrossFit posiada wiele rozmaitych programów szkoleniowych. Część z nich została nazwana na cześć żołnierzy, policjantów czy innych funkcjonariuszy publicznych. Doskonałym przykładem jest WOD Murph, który składa się z biegu, 100 podciągnięć, 200 pompek oraz 300 przysiadów. Każde z wymienionych ćwiczeń powinno wykonywać się w kamizelce kuloodpornej. W ten sposób uhonorowano Michaela Murphego, który zginął na służbie w Afganistanie.

Rozwój CrossFitu sprawił, że tej dyscyplinie przybyło wielu zwolenników, ale i przeciwników. Duża część trenerów zastanawia się czy ten typ samodoskonalenia daje większe efekty, niż siłownia. Eksperci twierdzą, że praca na siłowni pozwala poprawić mankamenty sylwetki. CrossFit natomiast rozwija organizm proporcjonalnie.

Imprezy CrossFit

Na całym świecie odbywają się liczne zawody CrossFitowe. Ich podstawową zasadą jest nieobliczalność. Zawodnicy, którzy biorą w nich udział nie spodziewają się, jak będą one wyglądały. Jednym razem będzie to więcej ćwiczeń z ciężarami, a za drugim razem trzeba będzie wykazać się zdolnościami gimnastycznymi.

Największą imprezą tego typu jest CrossFit Games, czyli nieoficjalne mistrzostwa świata. Udział w tym wydarzeniu jest otwarty dla każdego. Pierwszym etapem są eliminacje online. Trwają przez pięć tygodni. Do sieci wrzucane są specjalne treningi i każdy uczestnik musi je powtórzyć, nagrać, a swój wynik umieścić w specjalnym serwisie.

Największymi zawodami CrossFit w Polsce są Amarok East Side Challenge, które odbywają się w Białymstoku. Olbrzymią zaletą tego katorżniczego treningu jest satysfakcja, która wynika z przełamywania kolejnych barier.

- Jeśli ktoś pyta mnie, czy CrossFit jest dla każdego to zawsze przywołuję przykład mojej mamy, która ma 50 lat, nigdy nic nie trenowała, a CrossFit stał się dla niej niemal codziennością - tłumaczy Timoszuk.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×