Czerwona kartka w piłce nożnej i piłce ręcznej

WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara
WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara

O tym co to jest czerwona kartka w piłce nożnej i piłce ręcznej, oraz za jakie zagrania jest przyznawana, można przeczytać w WP SportoweFakty.

Czerwona kartka to sposób kary, który stosowany jest w niektórych sportach zespołowych. Takimi są m.in.: piłka nożna oraz piłka ręczna. Wiąże się ona z poważnym naruszeniem zasad gry.

Czerwona kartka w piłce nożnej

W piłce nożnej występują dwa rodzaje kar. Pierwszą z nich, tą łagodniejszą wersją, jest żółta kartka. Ta jest pewnego rodzaju upomnieniem za złamanie zasad gry. Jednak to wykroczenie nie eliminuje zawodnika z uczestnictwa w dalszym przebiegu meczu.

Drugim rodzajem kary jest czerwona kartka. Bardzo często jest ona skutkiem zobaczenia drugiej żółtej kartki przez tego samego zawodnika w trakcie jednego meczu. Obejrzenie czerwonego kartonika skutkuje przymusowym zejściem z boiska. Trener nie ma prawa wprowadzić innego gracza w miejsce tego, który został ukarany. Taka kara nie jest krótkoterminowa. Jej ujrzenie jest równoznaczne z pauzą w, co najmniej, jednym następnym spotkaniu. Długość zawieszenia jest zależna od stopnia przewinienia.

Czerwona kartka może zostać pokazana nie tylko zawodnikowi, ale też trenerowi, kierownikowi, lekarzowi czy masażyście.

ZOBACZ WIDEO Błąd sędziego uratował Barcelonę - zobacz skrót meczu Real Sociedad - FC Barcelona [ZDJĘCIA ELEVEN]

Najczęstszymi sytuacjami, które skutkują ujrzeniem czerwonego kartonika są m.in.:

  • brutalny faul 
  • otrzymanie dwóch żółtych kartek 
  • atak bez piłki 
  • obraźliwe gesty w kierunku innych uczestników meczu bądź kibiców 
  • próba uderzenia 
  • zagranie ręką przez bramkarza poza polem karnym 

Czerwona kartka w piłce ręcznej

W piłce ręcznej wyróżnia się trzy rodzaje kartek. Podobnie jak w piłce nożnej są to kartoniki koloru żółtego i czerwonego. Żółta kartka jest tylko upomnieniem w kierunku zawodnika za popełnienie faulu na innym graczu. Żółtą kartkę może zobaczyć maksymalnie trzech członków danego zespołu. Jeśli zespół ukarany został trzema żółtymi kartkami, to kolejne twardsze przewinienie skutkuje dwuminutową karą.

Czerwoną kartkę ujrzy każdy zawodnik, który został trzykrotnie ukarany dwuminutowym zawieszeniem. Taki gracz nie ma już prawa ponownie wejść na parkiet. Jednak, w odróżnieniu do piłki nożnej, po upływie karencji trener ma możliwość wprowadzenia do gry zawodnika rezerwowego. Czerwoną kartkę może obejrzeć każdy członek drużyny. Po zaistnieniu takiej sytuacji musi on opuścić parkiet.

Niebieska kartka pokazywana jest za faule wyjątkowo brutalne, które nie są zgodne z duchem sportu. Zawodnik, który ją zobaczy musi zakończyć udział w meczu i może być zawieszony na kolejne. Ta decyzja leży w geście odpowiedniego organu dyscyplinarnego dla danych rozgrywek.

Źródło artykułu: