Co to jest Zumba?

Zdjęcie okładkowe artykułu: AFP / Franck Fife
AFP / Franck Fife
zdjęcie autora artykułu

Niezwykle popularna w Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych. Szturmem zdobywa Europę i Polskę. O tym, co to jest Zumba, jakie są kroki Zumby i do jakich piosenek ją tańczyć można przeczytać w WP SportoweFakty.

Co to jest Zumba? Zumba to najprościej rzecz ujmując połączenie różnych rodzajów tańca latynoamerykańskiego z aerobikiem i fitnessem. Jest szczególnie popularna wśród kobiet. Pozwala rozładować energię, stres. Poza tym jest świetnym sposobem na poprawę kondycji i redukcję masy ciała.

Pomysłodawcą Zumby jest Alberto "Beto" Perez, znany tancerz i choreograf z Kolumbii, który współpracuje między innymi z Shakirą. Ta odmiana aktywności fizycznej powstała w latach 90. ubiegłego wieku i zrodziła się przypadkowo. Anegdota głosi, że Alberto Perez był instruktorem fitnessu i pewnego dnia musiał poprowadzić zajęcia bez płyt z muzyką. W samochodzie posiadał wybrane utwory latynoamerykańskie i to właśnie te piosenki wykorzystał podczas treningu. W bardzo krótkim czasie ten spontaniczny styl prowadzenia zajęć zyskał ogromną popularność w Ameryce Południowej. Z biegiem czasu zarażały się inne kontynenty. Od pewnego czasu Zumba zyskuje fanów również w Polsce.

Zumba w kolumbijskim slangu oznacza po prostu "baw się i ruszaj" i tak też wyglądają zajęcia. Te bazują na nieskomplikowanych krokach tanecznych oraz na ruchach charakterystycznych dla fitnessu. W ten sposób Zumba łamię formę trudnych choreografii, które często frustrują i zniechęcają do aktywności fizycznej. Każdy układ to jedna piosenka. Te składają się z maksymalnie dwóch, trzech lub czterech kroków. Grupa docelowa takich zajęć jest bardzo szeroka. Podstawą choreografii są kroki tańców latynoamerykańskich, twista, rock’n’rolla, afro czy bollywood.

Rodzaje Zumby Ta forma aktywności jest coraz bardziej popularna na całym świecie. Dlatego też musiała ewoluować i dostosować się do zapotrzebowania odbiorców. Wykształciły się więc rozmaite rodzaje Zumby:

Zumba Gold to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na intensywny wysiłek. W tego typu zajęciach biorą udział osoby starsze, kobiety w ciąży, ludzie chcący wrócić do sprawności po urazach, chorzy na nadciśnienie lub cukrzycę oraz wszyscy, którzy pragną zaznać odrobiny aktywności fizycznej. W tym typie największy nacisk postawiony jest na zabawę. Lekko wydłuża się rozgrzewkę i streching, co nie powoduje zwiększenia intensywności treningu.

Zumba Gold-Toning jest bardzo podobna do Zumby Gold, ale różni się od niej tym, że trening jest trochę bardziej intensywny. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się zazwyczaj drobne obciążenia w postaci lekkich ciężarków. To doskonały sposób na spalanie kalorii w sposób dostosowany do poziomu ćwiczących.

Zumba Toning to absolutne przeciwieństwo Zumby Gold. Jest to bardzo intensywna forma treningu, w której nacisk położony jest na spalanie kalorii, redukcję masy ciała oraz rzeźbienie sylwetki. Podczas ćwiczeń wykorzystuje się ciężarki, które służą za narzędzia podkreślające rytm.

Aqua Zumba (przykład choreografii można znaleźć poniżej) to, jak sama nazwa wskazuje, trening w wodzie - najczęściej basenie. W tej wersji do podstawowych ćwiczeń dodane są takie, które wykorzystują środowisko. Ćwiczenia w wodzie są bardzo bezpieczne dla stawów i kości, dlatego są bardzo popularne wśród osób będących już na emeryturze. Aby wziąć udział w Zumbie w wodzie nie trzeba umieć pływać. Ten rodzaj treningu dobrze wpływa na spalanie kalorii, wytrzymałość mięśni i ogólną wydolność organizmu.

Zumbatomic to rodzaj Zumby, która skupia dzieci w wieku od 3 do 13 lat. Charakteryzuje się tym, że podczas tańca do treningu wplatane są elementy gier i zabaw. To doskonała okazja do aktywności fizycznej dla najmłodszych.

Zumba in the Circuit jest formą treningu, w którym wykonuje się serie ćwiczeń skupionych na angażowaniu różnych partii mięśniowych. Zajęcia tego typu trwają od 20 do 40 minut. Ich częścią są również układy taneczne.

Strój do Zumby Aby trenować Zumbę nie trzeba posiadać specjalistycznego sprzętu, ani odzieży. Ubrania mają być po prostu wygodne. Instruktorzy podkreślają, że najważniejszą cechą stroju do Zumby jest to, aby był luźny - zapewniający swobodę ruchów. Istotną kwestią jest obuwie, które powinny być sportowe i odpowiednio amortyzowane z uwagi na dużą ilość podskoków i niestandardowych kroków. W sklepach z odzieżą sportową pojawiły się specjalne kolekcje strojów dedykowanych Zumbie. Nie należą one do najtańszych, ale posiadają rozmaite technologie, które mają pomagać trenującym.

Choreografia Zumby Kroki Zumby są bardzo proste i każdy uczestnik treningu będzie w stanie nauczyć się ich w kilka minut. Praktycznie każda choreografia zawiera podskoki, marsz w miejscu, oklaski i wiele innych ruchów, które czerpią garściami z rozmaitych stylów tańca. Najważniejszym elementem kroków Zumby jest to, aby wykonywać je z jak największą energią i zaangażowaniem. Kwestia techniki schodzi na drugi plan. Poniżej można zobaczyć przykładową choreografię.

Playlista do Zumby Poniżej można znaleźć listę z propozycjami piosenek do Zumby:

- Michel Teló - Ai Se Eu Te Pego - DJ MAM'S - Zumba He Zumba Ha - Don Omar - Zumba Campaign - Jennifer Lopez - Dance Again ft. Pitbull - Fly Project - Toca Toca - Shakira - La La La - Don Omar - Danza Kuduro ft. Lucenzo

Źródło artykułu: