Co to jest punkt konstrukcyjny skoczni narciarskiej?
Punkt konstrukcyjny skoczni narciarskiej jest często nazywany również punktem K skoczni, punktem kalkulacyjnym lub punktem krytycznym.
Jest to punkt, według którego ustalane są noty za odległość skoku.
Tę formę przyznawania punktów stosuje się w Pucharze Świata, Pucharze Kontynentalnym, Turnieju Czterech Skoczni, czy zawodach Letniej Grand Prix.
Każdy z zawodników po przekroczeniu punktu konstrukcyjnego skoczni dostaje dodatkowe punkty za osiągniętą odległość. Im skok jest dalszy, tym nagroda jest proporcjonalnie większa. Ta zasada działa też w drugą stronę. Jeśli skoczek nie doleci do punktu konstrukcyjnego skoczni, to otrzymuje za swoją próbę punkty ujemne. W końcowym podsumowaniu skoku zawodnik nie może jednak zdobyć noty niższej, niż 0.
Największymi skoczniami w Polsce są te w Zakopanem i w Wiśle. Punkt konstrukcyjny Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza oraz Skoczni im. Adama Małysza leży na 120 metrze. Według przepisów FIS, czyli Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, obiekty, których punkty konstrukcyjne umiejscowione są poniżej 20 metra nie są klasyfikowane, jako skocznie narciarskie.
ZOBACZ WIDEO Rafał Kot: cieszy mnie rywalizacja Maćka z Kamilem Stochem