KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Najpopularniejsze style pływackie

Styl grzbietowy, motylkowy, klasyczny, dowolny i kraul to najczęściej używane techniki w pływaniu. O najpopularniejszych stylach pływackich można przeczytać w WP SportoweFakty.
Bruno Szafer
Bruno Szafer
PAP/EPA

Pływanie to jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych na świecie. Dla wielu jest to również świetny sposób na aktywność fizyczną i rekreację. Profesjonalistów oraz amatorów łączą style pływania. Wśród najczęściej używanych i występujących na sportowych zawodach znajdują się: styl grzbietowy, motylkowy, klasyczny, kraul i dowolny.

Co to jest styl grzbietowy?

Styl grzbietowy to jedyna technika pływania, w której pływa się na plecach. Używanie tego stylu korzystnie wpływa na mięśnie kręgosłupa. Leżąc na tafli wody, twarz powinna być zwrócona ku górze. Taki zabieg ułatwi oddychanie. Głównym motorem napędowym w tej technice są ramiona, które naprzemiennie zanurzają się w wodzie. Takie same ruchy wykonywane są kończynami dolnymi. Warto pamiętać o obciągniętych stopach oraz głowie, która powinna leżeć na wodzie i biodrach wypchniętych ku górze.

W wyścigach stylem grzbietowym zawodnicy startują z poziomu wody. Opierają wtedy swoje stopy o ścianę basenu i trzymają się słupków startowych. Na znak startu odbijają się od ściany i płyną w opisany wcześniej sposób.

Co to jest styl motylkowy?

Styl motylkowy często potocznie nazywany jest "delfinem". Przez ekspertów i trenerów pływania określany jest mianem najtrudniejszego wśród klasyków. Jest jednym z najszybszych stylów. Został zapoczątkowany w 1935 roku przez Volneya Wilsona. W 1935 roku pracował on nad ruchami pływających ryb. Jako oficjalny styl motylkowy został uznany w 1952 roku. Technika pływania przypomina poruszanie się delfinów w wodzie.

ZOBACZ WIDEO To dlatego Maja Włoszczowska odniosła życiowy sukces na igrzyskach

W tym stylu pływak ułożony jest piersią do tafli wody, ale położenie ciała stale się zmienia w wyniku pionowych ruchów tułowia. Bardzo ważna jest również praca nóg i ramion.

Co to jest styl klasyczny?

Styl klasyczny potocznie nazywany jest "żabką". Jeśli wierzyć ekspertom, to jest to najpopularniejsza technika pływania wśród amatorów pływania. W dużym uproszczeniu technika ta polega na symulowaniu ruchów pływającej żaby. Prawidłowe pływanie stylem klasycznym opiera się na synchronicznych ruchach nóg i rąk. "Żabka" ma spore zastosowanie w lecznictwie, gdyż mocno rozbudowuje mięśnie klatki piersiowej.

Michael Phelps (wielokrotny mistrz olimpijski) podczas pływania stylem motylkowym. Michael Phelps (wielokrotny mistrz olimpijski) podczas pływania stylem motylkowym.
Co to jest kraul?

Kraul to styl pływania, który jest zdecydowanie najszybszą z podstawowych technik pływania. Badania naukowców dowiodły, że odpowiada za to opływowa sylwetka, którą przybiera pływak. W ten sposób opór, który stawiany jest wodzie jest najmniejszy. Kraul nie jest prosty w nauce, gdyż wymaga skupienia się na detalach. W dużym skrócie ta technika polega na wykonywaniu "nożyc" nogami, przy naprzemiennym ruchu rąk, które w tym stylu są kluczowe dla osiągania maksymalnej prędkości.

Co to jest styl dowolny?

Styl dowolny jest mieszanką wszystkich wcześniej wymienionych technik. Podczas zawodów sportowych na basenach pływacy płynący stylem dowolnym najczęściej używają kraula. Dzieje się tak ze względu na prędkość, którą można w ten sposób osiągnąć.

Z jakiego stylu pływania korzystasz najczęściej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×