KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Fistball - zasady, historia, zawody

Fistball to połączenie siatkówki i tenisa. W grze chodzi o przebijanie piłki na stronę przeciwnika za pomocą zaciśniętej pięści. Podobnie jak w tenisie, piłka może odbić się raz na boisku. Zawodnicy nie mogę jednak swobodnie zmieniać pozycji.

Andżelika Kolebuk
Andżelika Kolebuk
PAP/EPA / Carmen Jaspersen

Fistball - historia

Fistball to bardzo ciekawy sport drużynowy. Obecnie najbardziej popularny jest zwłaszcza w Niemczech, Austrii, Brazylii i Włoszech, ale jego historia sięga czasów Starożytnego Rzymu. Wbrew pozorom fistball to sport bardzo stary i należałoby jego wiek porównywać z grą w bule.

Najstarsze wzmianki pisemne o fistballu pochodzą z roku 240 n. e., ale zasady skodyfikował dopiero Włoch Antonius Scaion w 1555 roku. W tamtym okresie sport ten nazywano grą w balona. Do Niemiec fistball dotarł co prawda w roku 1870, ale został tam przyjęty tak gorąco, że 24 lata później zrewidowano zasady gry, mocno je uszczegóławiając. Za sprawą coraz częściej organizowanych przez Niemców turniejów fistball stawał się coraz bardziej popularny w Europie, aż w końcu dotarł poza ocean.

Pierwszy mecz fistballowy w Stanach Zjednoczonych rozegrano w 1911 roku. Do USA sport ten przywiózł Christopher Carlton, który zachwycił się nim podczas wakacji we Włoszech. Niestety, intensywny rozwój fistballu powstrzymał wybuch II wojny światowej.
Fistball to gra przypominająca połączenie siatkówki i tenisa, autor: IFA - International Fistball Association, źródło: Facebook Fistball to gra przypominająca połączenie siatkówki i tenisa, autor: IFA - International Fistball Association, źródło: Facebook
Fistball - zasady Fistball to sport drużynowy. Jego zasady są bardzo proste i zbliżone do siatkówki oraz tenisa. Drużyny znajdują się po przeciwnych stronach boiska przedzielonych siatką o wysokości 2 metrów. Skład zespołu biorącego udział w meczu fistballowym może liczyć 5 zawodników. Naczelna zasada jest taka, żeby posłać piłkę na stronę oponenta, odbijając ją jedynie pięścią. Uderzenie otwartą dłonią albo inną częścią ciała uważane jest za błąd.

ZOBACZ WIDEO Baraże o Primera Division: Tenerife drugim finalistą. Zobacz skrót meczu z Cadiz [ZDJĘCIA ELEVEN]


Należy też mieć na uwadze, że w odróżnieniu od siatkówki, zawodnicy nie mogą poruszać się swobodnie po boisku. Każdy jest specjalistą w graniu na określonej pozycji. Boisko do fistballu ma szerokość 20 metrów i długość 50 metrów. Serwować należy zza linii boiska.

Gra w fistball toczy się, podobnie jak w siatkówce, do trzech wygranych setów. Przy czym za wygrany uważa się taki set, w którym drużyna zdobyła co najmniej 11 punktów przy zachowaniu dwupunktowej przewagi. Jeśli po trzech setach nie można wyłonić zwycięzcy, przyjmuje się zasadę, że spotkanie wygrywa ten zespół, który jako pierwszy osiągnie 15 punktów.

Fistball - zawody

Mistrzostwa Świata w fistballu organizowane są co 4 lata, począwszy od 1968 roku. Bezkonkurencyjni są w nich Niemcy, którzy wygrali turniej 10-krotnie. Fistball doczekał się również reprezentacji wśród kobiet. Zawody fistballowe drużyn kobiecych organizowane są od 1994 roku.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×