Łucznictwo - zasady, kategorie, tory, tarcze

Łucznictwo współcześnie jest uważane za sport polegający na strzelaniu z łuku do tarczy. Nie zawsze tak jednak było. Przez wiele wieków łucznictwo wykorzystywano podczas wojny albo w trakcie polowań.

Łucznictwo - kategorie

Kategorie łucznictwa zostały określone przez regulamin FITA. Wyróżnia się wśród nich:

- łuk klasyczny (olimpijski),
- łuk bloczkowy,
- łuk standardowy,
- łuk goły.

W kategoriach łuk klasyczny i bloczkowy dopuszczalne jest korzystanie ze sprzętu optycznego, ale tylko po strzale i tuż przed nim. Urządzenia tego typu nie mogą jednak być częścią łuku.

Aktualnie obowiązujące kategorie wiekowe w polskim łucznictwie sportowym wprowadzono w 2010 roku. Podział ten wygląda następująco:

- dzieci młodsze (do 10 lat),
- dzieci starsze (11-12 lat),
- młodzicy młodsi (13-14 lat),
- młodzicy starsi (15 lat),
- juniorzy młodsi, kadeci (16-17 lat),
- juniorzy (18-20 lat),
- seniorzy, czyli osoby od 18 roku życia wzwyż.

Warto wymienić również dodatkową kategorię wiekową w łucznictwie - młodzieżowiec. Młodzieżowcami określani są ci uczestnicy, którzy są w wieku 21-23 lata.

Łucznictwo uważane jest za sport dla koneserów i domenę mężczyzn, ale warto pamiętać, że najwięcej medali olimpijskich w tej dyscyplinie zdobyły dla Polski kobiety-łuczniczki, źródło: pixabay.com
Łucznictwo uważane jest za sport dla koneserów i domenę mężczyzn, ale warto pamiętać, że najwięcej medali olimpijskich w tej dyscyplinie zdobyły dla Polski kobiety-łuczniczki, źródło: pixabay.com

Łucznictwo - zasady

Strzelanie z łuku do celu wymaga wiele precyzji i skupienia. Równie precyzyjne są też zasady łucznictwa. Zawody łucznicze rozgrywane są na specjalnych torach, na końcu których znajdują się tarcze. Odległość łucznika od tarczy jest determinowana kategorią wiekową. Zasady łucznictwa sportowego zabraniają korzystania z celowników optycznych. Dopuszczalne jest jednak skorzystanie z takiego sprzętu przed lub po oddaniu strzału.

Łucznictwo jest sportem dosyć niebezpiecznym, dlatego musi być uprawiany zawsze pod dozorem osób kompetentnych, a zawody łucznicze mogą być organizowane tylko na zamkniętym terenie. Naukowa łucznictwa powinna być zawsze prowadzona pod okiem instruktora.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: bramkarz Syrii wymyślił szalony sposób na wznowienie gry!

O rygorystycznych zasadach bezpieczeństwa w łucznictwie należy pamiętać, nawet jeśli strzelanie z łuku traktujemy jak sport dla koneserów. Zwłaszcza jeśli sięgamy po łuk na otwartej przestrzeni: w przydomowych ogródkach czy w lesie.

Łucznictwo - tory

Tory w łucznictwie sportowym nieco różnią się w zależności od tego, czy są przygotowane dla kobiet czy mężczyzn. Łucznicy strzelają bowiem z odległości: 90 m, 70 m, 50 m i 30 m. Łuczniczki natomiast mogą oddawać strzały z odległości: 70 m, 60 m, 50 m i 30 m. Młodzi adepci łucznictwa mierzyć do celu z mniejszych odległości.

Tory do uprawiania łucznictwa muszą spełniać określone kryteria techniczne. Powinny być przede wszystkim równe, o trawiastym podłożu. Prawidłowo przygotowany tor jest także skierowany na północ.

Łucznictwo rekreacyjne można uprawiać na otwartych przestrzeniach, pamiętając jednak o zasadach bezpieczeństwa, źródło: pixabay.com
Łucznictwo rekreacyjne można uprawiać na otwartych przestrzeniach, pamiętając jednak o zasadach bezpieczeństwa, źródło: pixabay.com

Łucznictwo - tarcze

Tarcze to bardzo ważny element w łucznictwie. Składają się z dziesięciu pól (okręgów) o różnych kolorach. Każdy kolor odpowiada liczbie punktów, jaką dostaje łucznik za umieszczenie strzały w danym polu. I tak:

- złoty odpowiada 10 i 9 punktom,
- czerwony to 8 i 7 punktów,
- niebieski daje 6 i 5 punktów,
- czarny przynosi tylko 4 i 3 punkty,
- biały to z kolei 2, 1 i 0 punktów.

Warto wiedzieć, że wewnątrz złotego pola umieszczany jest jeszcze jeden okrąg - x. Liczba trafień w to miejsce jest rozstrzygająca wówczas, jeśli zawodnicy otrzymali tę samą liczbę punktów w trakcie zawodów łuczniczych. W kategorii łuków bloczkowych (czyli w zawodach halowych) trafienie w "x" uprawnia do przyznania 10 punktów. Natomiast strzała umieszczona w pozostałej części złotego pola daje 9 punktów.

Łucznictwo - ciekawostki

Warto wiedzieć, że pierwsze mistrzostwa świata w łucznictwie odbyły się w roku 1931 w Polsce, a dokładnie we Lwowie. Nasza reprezentacja zdobyła wówczas tytuł mistrza. Złotymi medalami zostali odznaczeni: Michał Sawicki i Janina Kurkowska-Spychajowa. Podczas Igrzysk Olimpijskich zdobywaliśmy złote medale w łucznictwie dwukrotnie. Oba krążki zawdzięczamy kobietom-łuczniczkom.

Komentarze (1)
avatar
jaxcek
28.12.2022
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Dwa lata temu nareszcie zrobiłem kwalifikacje instruktora łucznictwa w Polskiej Akademi Kultury i Sportu. Żona była na "nie" jeżeli chodzi o wyjazdy na szkolenia stacjonarne bo mamy małe dzieck Czytaj całość