Dwie Polki z punktami. Fatalne strzelanie Kamili Żuk

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / DeFodi Images  / Na zdjęciu: Anna Mąka
Getty Images / DeFodi Images / Na zdjęciu: Anna Mąka

Lisa Theresa Hauser i Johannes Boe wygrali biegi sprinterskie biathlonowego Pucharu Świata w Kontiolahti. Punkty zdobyły Joanna Jakieła i Anna Mąka. Zawiodła Kamila Żuk.

Po biegu indywidualnym i sztafecie, w Kontiolahti przyszedł czas na rywalizację w sprincie w ramach Pucharu Świata w biathlonie. Mężczyźni mieli do pokonania 10 km, a panie 7,5 km. Do tego zawodników czekały dwie wizyty na strzelnicy.

Rywalizację kobiet wygrała Austriaczka Lisa Theresa Hauser, która popisała się stuprocentową skutecznością na strzelnicy. Jej przewaga nad drugą na mecie Lisą Vittozzi  wyniosła 17 sekund. Trzecia była Szwedka Linn Persson.

Dwie Polki sprinterski bieg w Kontiolahti zakończyły z punktami. Joanna Jakieła była 35., a Anna Mąka 37. Obie po razie pomyliły się na strzelnicy. 63. była Natalia Sidorowicz (jedna karna runda), a dopiero 81. Kamila Żuk, która fatalnie strzelała. Reprezentantka Polski pudłowała aż pięć razy.

Wśród mężczyzn najlepszy był Johannes Boe, który potwierdził wysoką formę. Mimo jednego pudła na strzelnicy i 150 metrów dodatkowego biegu, był o ponad 10 sekund szybszy niż drugi na mecie i bezbłędny podczas strzelania Sturla Holm Laegreid. Na najniższym stopniu podium stanął Niemiec Roman Rees. Jego strata wyniosła blisko 29 sekund.

Słabo spisali się polscy biathloniści. Najlepszy z nich - Marcin Zawół - zajął 82. pozycję. Zaliczył tylko jedno pudło na strzelnicy i do Boe stracił 3 minuty i 12 sekund. Jedną lokatę niżej sklasyfikowany został Jan Guńka (4 karne rundy), a Grzegorz Guzik był dopiero 90. i zaliczył trzy niecelne strzały.

W niedzielnych biegach pościgowych wystartują tylko Jakieła i Mąka. Sidorowicz do awansu zabrakło blisko 6 sekund.