Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Wiadomo, kto zastąpił Justynę Kowalczyk. To była biathlonistka

Zarząd Polskiego Związku Biathlonu zatwierdził kandydaturę Agnieszki Cyl na stanowisko dyrektora sportowego. 38-latka zastąpi Justynę Kowalczyk-Tekieli, która zrezygnowała z tej funkcji w październiku.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Justyna Kowalczyk-Tekieli Instagram / justyna.kowalczyk.tekieli / Na zdjęciu: Justyna Kowalczyk-Tekieli
Dyrektor sportowy PZBiath odpowiada za organizację pracy pionu szkoleniowego, koordynowanie kadr narodowych, współpracę z klubami i Szkołami Mistrzostwa Sportowego, a także za reprezentowanie interesów środowiska biathlonowego wobec instytucji państwowych i międzynarodowych. Polski Związek Biathlonu w listopadzie ogłosił konkurs na to stanowisko, komisja konkursowa po przeprowadzeniu wszystkich etapów rekrutacji zarekomendowała zarządowi związku wybór Agnieszka Cyl. 38-letnia była reprezentantka Polski w biathlonie obejmie swoją funkcję z dniem 1 stycznia 2023 roku.

- Dziękuję za zaufanie, którym mnie obdarzono. Zdaje sobie sprawę jak ogromne wyzwanie stoi przede mną, ale jestem jednocześnie pewna, że udźwignę powierzone mi zadania - powiedziała Cyl.

- Zależy mi na takim funkcjonowaniu kadr narodowych, aby czynniki zewnętrzne miały jak najmniejszy wpływ na starty naszych zawodników. W najbliższym czasie będę skupiała się w pierwszej kolejności na organizacji zawodów krajowych i przeprowadzeniu eliminacji do imprez międzynarodowego. Po sezonie skoncentruje się na skompletowaniu sztabów szkoleniowych i opracowaniu ścieżek rozwoju dla poszczególnych zawodników. Mam wiele pomysłów na szkolenie młodzików i młodzików młodszych, zwłaszcza w kwestii strzelania. Chciałabym również zintensyfikować kontakty na linii kluby-związek. To tak na początek - zapowiedziała była biathlonistka.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: przypatrz się dobrze! Wiesz, kto pomagał gwieździe tenisa?
Największym zawodniczym sukcesem Cyl było siódme miejsce w biegu na 15km na igrzyskach olimpijskich w Vancovuer. Rok później podczas zawodów Pucharu Świata w Presque Isle wywalczyła szóstą lokatę w sprincie. Na swoim koncie ma jedno pucharowe podium - w grudniu 2008 roku w Hochfilzen wraz z koleżankami zajęła trzecie miejsce w sztafecie. Cyl zdobywała medale Mistrzostw Europy Juniorów (srebro w 2005 roku), Uniwersjady (brąz w 2009 roku) oraz nartorolkowych Mistrzostw Świata (złoto i srebro w 2010 roku).

Po zakończeniu kariery zawodniczej w 2013 roku rozpoczęła pracę trenerską w klubie UKS Biathlon Chorzów założonym przez jej męża Michała. Jej podopieczni wywalczyli kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. W 2020 roku nawiązała współpracę z Polskim Związkiem Biathlonu. Wspomagała trenera Rafała Lepela podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Lozannie, wraz z trenerem Adamem Kołodziejczykiem uczestniczyła również w zgrupowaniach programu "Talent". Wiosną 2021 roku została asystentką trenera pierwszej reprezentacji, w tej roli uczestniczyła w igrzyskach w Pekinie.

Po wyborach nowych władz Polskiego Związku Biathlonu objęła funkcję wiceprezesa ds. sportowych, którą pełniła do 28 grudnia 2022 roku.

Czytaj także:
To nie jest dobra informacja dla Graneruda
Sześciu Polaków na liście startowej kwalifikacji. Jaka będzie pogoda w Ga-Pa?

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×