Uniwersjada: Srebrny medal Weroniki Nowakowskiej-Ziemniak, wysokie miejsce Łukasza Słoniny

W piątek na trasach we włoskim Lago di Tesero rozegrano pierwsze biathlonowe konkurencje na zimowej Uniwersjadzie. W biegu indywidualnym kobiet srebrny medal zdobyła Weronika Nowakowska-Ziemniak.

Łukasz Witczyk

Zmagania biathlonistów na zimowej Uniwersjadzie rozpoczął bieg indywidualny. To najtrudniejsza konkurencja specjalistów w tej dyscyplinie sportu. Kobiety do przebiegnięcia miały 15 kilometrów, z kolei mężczyźni musieli pokonać dystans o 5 kilometrów dłuższy. Do tego każdego z zawodników czekało czterokrotnie strzelanie, a za każdy niecelny strzał do czasu doliczana była karna minuta.

I właśnie niecelne strzelanie pozbawiło Weronika Nowakowska-Ziemniak złotego medalu na Uniwersjadzie. Polka kapitalnie biegła, lecz do zwyciężczyni Natalii Prekopovej ze Słowacji straciła zaledwie 15 sekund. Warto dodać, że na ostatniej rundzie biegowej Nowakowska-Ziemniak odrobiła do rywalki ponad połowę strat. Dobrą dyspozycję biegową zasygnalizowała również Monika Hojnisz, która zawody w Lago di Tesero zakończyła na szóstym miejscu, a do Słowaczki straciła 58 sekund. Obie reprezentantki Polski miały po pięć niecelnych strzałów.

W rywalizacji kobiet wystąpiły jeszcze Anna Mąka i Patrycja Hojnisz. Pierwsza z nich ze stratą 3 minut i 43 sekund zajęła 16. miejsce. Z kolei starsza z sióstr Hojnisz straciła aż 13 minut i zajęła jedną z ostatnich pozycji. Polka zanotowała aż 12 niecelnych strzałów, co było najgorszym wynikiem z całej stawki.

Rywalizacja mężczyzn stała pod znakiem dominacji Rosjan, którzy zajęli cztery miejsca w czołowej szóstce. Najlepszy był Siergiej Kliaczin. Nie dał on rywalom żadnych szans. Nad drugim w klasyfikacji Aleksandrem Mingalewem miał półtorej minuty przewagi. Skład podium uzupełnił Serb Milanko Petrovic. Najlepszy z Polaków, Łukasz Słonina zajął ósme miejsce, a do triumfatora stracił 2 minuty i 47 sekund.

W biegu indywidualnym mężczyzn oprócz Słoniny wystartowało jeszcze pięciu reprezentantów Polski, lecz zajęli oni odległe pozycje. Najbardziej zawiódł startujący w zawodach Pucharu Świata Łukasz Szczurek, który był dopiero trzydziesty szósty.