Jakov Fak najlepszy w sprincie w Oslo

Zwycięstwem Jakova Faka zakończył się biathlonowy bieg sprinterski, który rozegrano w Oslo. Oprócz reprezentanta Słowenii na podium stanęli Jewgienij Garaniczew i Bjoern Ferry.

Łukasz Witczyk

Reprezentujący Słowenię Jakov Fak nie dał rywalom żadnych szans. Urodzony w chorwackiej Rijece biathlonista zwyciężył mimo jednego niecelnego strzału i mimo to na mecie miał 14 sekund przewagi nad Jewgienijem Garaniczewem i Bjoernem Ferrym, którzy na strzelnicy byli bezbłędni. Fak w czwartek był najszybszym biegaczem. Pod tym względem wyprzedził znanych z wysokiego tempa Larsa Bergera i Andrejsa Rastorgujevsa.

Dopiero na dziesiątej pozycji start w Oslo zakończył faworyt miejscowej publiczności - Emil Hegle Svendsen. Reprezentant gospodarzy na strzelnicy popełnił dwa błędy. Tuż za nim sklasyfikowany został Martin Fourcade, a dwunasty był Ole Einar Bjoerndalen. "Król biathlonu" w przeciwieństwie do swojego rodaka i Francuza tylko raz pomylił się podczas strzelania. Rozczarował również Johannes Boe. Po trzech zwycięstwach w Kontiolahti 20-letni Norweg zajął w Oslo 18. pozycję.

W Oslo wystąpiło dwóch Polaków. Nieco lepiej z nich spisał się Mateusz Janik, który na strzelnicy pomylił się czterokrotnie, a sklasyfikowany został na 95. pozycji. Z kolei Rafał Penar zaliczył pięć karnych rund i zajął przedostatnie, 97. miejsce. Warto dodać, że dla polskich biathlonistów to trzeci start w zawodach biathlonowego Pucharu Świata.