Zwycięstwo Kaisy Makarainen w Chanty-Mansijsku, Krystyna Guzik najlepsza z Polek

Zwycięstwem Kaisy Makarainen zakończył się biathlonowy bieg sprinterski, który rozegrano w rosyjskim Chanty-Mansyjsku. Na podium stanęły również Gabriela Soukalova i Marte Olsbu. Najlepsza z Polek była Krystyna Guzik.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA / EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN

Kaisa Makarainen wygrała w wielkim stylu. Finka na strzelnicy popełniła jeden błąd i mimo przebiegnięcia dodatkowych 150 metrów miała na mecie najlepszy czas. Reprezentantka Finlandii była w czwartek poza zasięgiem swoich rywalek, zaprezentowała świetną dyspozycję biegową. Dla Makarainen był to trzeci triumf w obecnym sezonie.

Na drugim stopniu podium stanęła Gabriela Soukalova, która nie zdołała utrzymać przewagi nad rewelacyjną Finką. Na mecie Czeszka słaniała się ze zmęczenia, a do zwyciężczyni straciła 3 sekundy. Soukalova mogła mieć jednak powody do radości. Na dziesiątym miejscu bieg zakończyła jej rywalka w walce o Kryształową Kulę, Marie Dorin Habert.

Na najniższym stopniu podium bieg ukończyła Marte Olsbu. Norweżka z dobrej strony pokazała się już podczas mistrzostw świata w Oslo, gdzie biegła na ostatniej zmianie sztafety i zapewniła swojej drużynie złoty medal. W Chanty-Mansijsku Olsbu potwierdziła wysoką formę, a do Makarainen straciła blisko 5 sekund.

Najlepsza z Polek była Krystyna Guzik, która na strzelnicy zanotowała jedno pudło, a bieg ukończyła na 19. pozycji. Również 150 dodatkowych metrów pokonać musiała Magdalena Gwizdoń, która została sklasyfikowana na 22. lokacie. 51. była Monika Hojnisz. Najmłodsza z Polek zaliczyła dwie karne rundy. Wszystkie Polki wywalczyły awans do sobotniego biegu pościgowego.