Otwarcie sezonu dla Justine Braisaz i Martina Fourcade'a, wysokie miejsce Kamili Żuk

Weekend w norweskim Sjusjoen stoi pod znakiem zawodów otwierających sezon biathlonowy. Biegi sprinterskie zakończyły się triumfami reprezentantów Francji: Justine Braisaz i Martina Fourcade'a.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA / EPA/VIDAR RUUD

W pierwszym dniu rywalizacji w Sjusjoen rozegrano biegi sprinterskie. W rywalizacji kobiet zwyciężyła Francuzka Justine Braisaz, która jako jedna z nielicznych była bezbłędna na strzelnicy. Właśnie skuteczność była kluczem do wygranej. Na drugim miejscu sprint ukończyła Tiril Eckhoff, która musiała biec dodatkowe 300 metrów, a do Francuzki straciła 23 sekundy.

Najlepsza z Polek była Kamila Żuk, która sklasyfikowana została na 9. miejscu. Na strzelnicy pomyliła się ona raz, a do zwyciężczyni minutę i 52 sekundy. 14. lokatę zajęła Anna Mąka (1 pudło), a Dominika Bielecka (dwie karne rundy) była 25. Bieg ukończyło 71 zawodniczek.

Z kolei wśród mężczyzn najlepszy był Martin Fourcade, który zaimponował formą biegową. Francuz był o 13 sekund szybszy niż Johannes Boe. Obaj panowie byli bezbłędni na strzelnicy. Niespodzianką był dobry występ Krasimira Aneva. Bułgar był siódmy, a za nim sklasyfikowani zostali między innymi Ole Einar Bjoerndalen (9. miejsce) czy Emil Hegle Svendsen (10. lokata).

Na 38. miejscu rywalizację zakończył Mateusz Janik (2 pudła), Grzegorz Guzik był 54. (3 pudła), a Rafał Penar 86 (5 pudeł). Do mety dobiegło 114 zawodników.