Puchar IBU: dobry start Polaków, Krystyna Guzik w dziesiątce

W czwartek w Sjusjoen rozegrano pierwsze w tym sezonie zawody biathlonowego Pucharu IBU. Na starcie pojawili się reprezentanci Polski, dla których to ostatni sprawdzian przed Pucharem Świata. Najlepiej z nich spisała się Krystyna Guzik.

Łukasz Witczyk
Krystyna Guzik Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZBiath. / Na zdjęciu: Krystyna Guzik
Rywalizację kobiet wygrała Juliana Kajszewa, która świetnie poradziła sobie w wietrznych warunkach i była bezbłędna na strzelnicy. To dało jej wygraną. Rosjanka na mecie miała blisko 42 sekundy przewagi nad Norweżką Theresą Brun-Lie.

Najlepiej z Polek spisała się Krystyna Guzik, która mimo czterech pudeł na strzelnicy zajęła 10. miejsce. Na 14. pozycji sklasyfikowana została Kinga Mitoraj (3 pudła), a Kamila Żuk (8 karnych rund) była dopiero 72. w stawce 97 uczestniczek.

W sprincie kobiet zabrakło Magdaleny Gwizdoń, Moniki Hojnisz i Weroniki Nowakowskej. Przygotowują się one do inauguracji Pucharu Świata i są w składzie polskiej sztafety na niedzielne zawody. Skład najprawdopodobniej uzupełni Krystyna Guzik.

Z kolei wśród mężczyzn zwycięstwo odniósł Emilien Jacquelin. Reprezentant Francji zaliczył jedno pudło na strzelnicy i to był klucz do wygranej. Na mecie miał on blisko 6 sekund przewagi nad Johannesem Kuehnem. Niemiec był zdecydowanie szybszy na trasie biegowej, ale trzy karne rundy zaprzepaściły szansę na triumf. Na najniższym stopniu podium stanął Rosjanin Aleksiej Ślepow, który do zwycięzcy stracił 8 sekund.

Spośród czterech reprezentantów Polski najlepiej spisał się Grzegorz Guzik. Lider męskiej kadry zakończył rywalizację na 16. miejscu, co jest jego najlepszym w karierze wynikiem w zawodach Pucharu IBU. Punkty zdobył również Łukasz Szczurek, który był 29. Obaj zawodnicy na strzelnicy pomylili się dwukrotnie. Gorzej spisali się Andrzej Nędza-Kubiniec i Mateusz Janik, którzy zanotowali po cztery niecelne strzały i zajęli kolejno 48. i 75. miejsce. Bieg ukończyło 128 zawodników.

75. Mateusz Janik Polska +3:30,5 4

Czy biathlonowa reprezentacja Polski zdobędzie co najmniej jeden medal na igrzyskach w Pjongczangu?